fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

ING udzieli kredytów na cele ekologiczne

Panele słoneczne
Fotorzepa, Piotr Guzik
Jeśli kredyt zostanie zaciągnięty na cele związane z ekologią, bank nie pobierze prowizji za jego udzielenie.

W ramach oferty pożyczek i kredytów dla klientów indywidulanych i firm, bank oferuje promocyjne finansowanie na produkty i rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii konwencjonalnej i zwiększenia czystej. Za udzielnie kredytów bank nie pobiera prowizji lub zwraca ją po trzech miesiącach regularnej spłaty oraz przedstawieniu przez klienta faktury za taki produkt. Oferta obejmuje m.in: ekopożyczkę dla klientów indywidualnych i firm, ekokredyt budowlano-hipoteczny na dom pasywny i energooszczędny, ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych oraz ekoleasing na samochody hybrydowe i elektryczne.

- Proaktywnie wspieramy rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego i kształtowaniem świadomości proekologicznej. Chcemy pomagać klientom w transformacji energetycznej i w przechodzeniu na działalność niskoemisyjną – mówi Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Bank liczy, że kilka procent sprzedaży kredytów gotówkowych i mieszkaniowych wynikać będzie z nowo wprowadzonej oferty ekologicznej.

- Zależy nam, aby każdy, kto myśli o kupnie nowej pralki, remoncie mieszkania bądź wybudowaniu domu, wybierał rozwiązania energooszczędne. Wspieramy takie postawy, dlatego zrezygnowaliśmy z prowizji za udzielenie kredytów na sfinansowanie takich przedsięwzięć, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy – dodaje Marcin Giżycki, wiceprezes banku.

To kolejna proekologiczna inicjatywa polsko-holenderskiego banku, piątego co do wielkości kredytodawcy w Polsce. W grudniu ogłosił Deklarację Ekologiczną, zgodnie z którą w działalności biznesowej priorytetem banku są projekty realizowane w trosce o środowisko. Bank chce zwiększyć swoje zaangażowanie w finansowanie projektów opartych o zieloną energię i jednocześnie stopniowo zmniejszać ekspozycję produktową i kredytową dotyczącą działalności wysokoemisyjnej. Od 2015 r. nie finansuje już nowych elektrowni węglowych a po 2025 r. nie będzie finansował klientów, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5 proc.

Bank od 2014 r. o 78 proc. ograniczył emisję CO2, a obecnie już w 100 proc. kupuje zieloną energię. W 2017 r. w ramach pilotażu bank kupił cztery w pełni elektryczne samochody Nissan Leaf. Obecnie mogą z nich korzystać pracownicy ING w Katowicach oraz Łodzi. Jeśli potwierdzą one swą funkcjonalność w codziennym użytkowaniu, bank zamierza dołączyć do floty kolejne egzemplarze w innych miastach. Planuje też uruchomić pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych dostępne dla wszystkich.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA