fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

NBP: W kwietniu wzrost podaży pieniądza o 3 miliardy zł

Bloomberg
W kwietniu br. podaż pieniądza zwiększyła się o 3,0 mld zł - podał w piątek NBP. Przyczynił się do tego wzrost należności od przedsiębiorstw oraz od gospodarstw domowych - dodał bank centralny.

W kierunku absorpcji pieniądza oddziaływał natomiast, według NBP, spadek zadłużenia netto sektora instytucji rządowych szczebla centralnego.

Wstępne dane opublikowane przez NBP w piątek wskazują, że w kwietniu 2017 r. agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza wyniósł na koniec miesiąca 1 256,4 mld zł i był o 3,0 mld zł większy niż na koniec marca 2017 r.

"Wartość zasobów gotówki poza kasami banków zwiększyła się o 3,0 mld zł, tj. o 1,7 proc. do 176,1 mld zł. Przyrost gotówki w obiegu w kwietniu jest zjawiskiem sezonowym, związanym głównie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tę formę pieniądza przed wydłużonym weekendem majowym. Od początku br. zmniejsza się stan środków przedsiębiorstw na rachunkach bankowych – w kwietniu spadek wyniósł 2,2 mld zł, tj. 0,9 proc., do 244,3 mld zł" - poinformował bank centralny w komunikacie.

Stan zadłużenia przedsiębiorstw, według NBP, zwiększył się o 6,4 mld zł, tj. o 1,8 proc., do wysokości 352,1 mld zł, a gospodarstw domowych o 1,8 mld zł, tj. o 0,3 proc., do poziomu 666,4 mld zł. Zadłużenie netto instytucji rządowych szczebla centralnego w systemie bankowym obniżyło się o 5,3 mld zł, tj. o 2,3 proc., do poziomu 221,0 mld zł - wynika z komunikatu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA