- Nie wykluczamy osiągnięcia dwucyfrowego wskaźnika rentowności kapitału (ROE) w całym bieżącym roku. Naszym celem jest dwucyfrowe ROE także w przyszłym roku, choć będzie ono uzależnione od kilku czynników. Jesteśmy natomiast pewni co do naszego potencjału do osiągania zysków – mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego. Zaznacza, że nie wiadomo z kolei jakie będą wymagania kapitałowe wobec banków oraz oczekiwanie to zakłada, że nie dojdzie do upadłości banków (co spowodowałoby koszty gwartantowania ich depozytów). Obecnie ROE sektora to 6,6 proc., zaś Handlowego 11,8 proc.

Jednym z elementów wyników Handlowego w III kwartale, który zaskoczył analityków, był spory wzrost odpisów z tytułu utraty wartości kredytów (saldo wyniosło -18,1 mln zł). Bank spodziewa się, że w obszarze małych i średnich firm mogą się pojawić w kolejnych kwartałach odpisy, zaś w dużych firmach nie oczekuje istotnych kosztów ryzyka. Z kolei w segmencie detalicznym, który ma decydujący ostatnio wpływ na wysokość odpisów, zarząd nie widzi powodów do niepokoju. Zatem łącznie odpisy w kolejnych kwartałach mogą być podobne jak w III kwartale.

Handlowy nie widzi ożywienia w inwestycjach, a część firm wskazuje obecnie na element niepewności podatkowej. – Trwa spadek aktywności inwestycyjnej zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego – mówi Sikora. Zaznacza, że pod względem wzrostu kredytów bank chciałby przyspieszyć w segmencie detalicznym i pokonać rynek (urosły o 3 proc. po dziewięciu miesiącach, kiedy rynek o 4 proc.). W segmencie instytucjonalnym kredyty Handlowego urosły o 7 proc., rynek zaś o 5 proc.

Handlowy w listopadzie uruchomi pierwsze placówki Smart Mini: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. – Na bieżąco reagujemy na zmieniające się trendy w zakresie sprzedaży. Nowe placówki Smart Mini są bardzo podobne do naszych tradycyjnych smartów, z tym, że są mobilne, to znaczy, że łatwo i szybko można je przemieszczać. Usprawnia i przyspiesza to ich lokowanie i ewentualne przemieszczanie w galeriach handlowych, czyli ich docelowym miejscu – dodaje prezes. Zaznacza, że po dwóch kwartałach będzie wiadomo jakie są efekty nowego modelu. Handlowy na razie nie planuje aktualizować swojej strategii.

Bank utrzymuje wysokie wskaźniki kapitałowe (17,1 proc. Tier1 na koniec września w porównaniu z 15,8 proc. dla sektora). Zarząd wskazuje, że silna pozycja kapitałowa pozwala na kontynuację polityki dywidendowej. W ostatnich latach Handlowy, jako jedyny bank obok Pekao, wypłacał całość zysków w formie dywidendy.