fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Egipt pokazuje renowację złotej trumny Tutanchamona

AFP
Po raz pierwszy od 1922 roku przeprowadzono renowację złotej trumny Tutanchamona. Odbudowa ma potrwać około ośmiu miesięcy.

Proces renowacji rozpoczął się w połowie lipca. Trumna została przeniesiona do nowego Wielkiego Muzeum Egiptu w Kairze. Wcześniej znajdowała się w Dolinie Królów w Luksorze.

- Pokazujemy wam unikalny zabytek, nie tylko dla Egiptu, ale i dla świata - powiedział minister Khaled el-Enany na konferencji prasowej w nowym muzeum.

Złota trumna będzie wystawiona obok innych zabytków. Turyści będą mogli ją oglądać pod koniec przyszłego roku. Wtedy muzeum ma zostać oficjalnie otwarte. 

Grobowiec 18. króla odkrył w 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter. Przez lata doszło do wielu pęknięć w złotej pokrywie trumny. 

Dzisiejsza konferencja odbyła się po niedawnych kontrowersjach, jakie wywołała przeprowadzona w Londynie aukcja. W Christie's za prawie 6 mln dolarów sprzedano pochodzącą sprzed 3,3 tys. lat rzeźbę przedstawiającą głowę Tutanchamona. 

Aukcję potępili egipscy urzędnicy. O odnalezienie zabytku poprosili Interpol. Ich zdaniem rzeźba została wywieziona z kraju nielegalnie. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA