Egzamin notarialny 2015 a wymagania sprzętu komputerowego

Zbliża się egzamin notarialny 2015. Do 18 sierpnia kandydaci na notariuszy zdecydują, czy zadania będą rozwiązywać odręcznie, czy przy użyciu komputera.

Publikacja: 17.08.2015 15:10

Egzamin notarialny 2015 a wymagania sprzętu komputerowego

Foto: www.sxc.hu

Przy wyborze drugiej, popularniejszej opcji sprzęt komputerowy musi spełniać określone kryteria.

Przewodnicząca komisji egzaminacyjnej Beata Waś poinformowała o wymogach technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia w Warszawie w dniach 8-10 września 2015 r. egzaminu notarialnego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz o sposobie i warunkach użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych.

Minimalne wymagania

Dla prawidłowego działania aplikacji komputer zdającego powinien mieć:

- procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;

- 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB);

- system operacyjny (32/64-bit): Windows XP SP3 , Windows Vista ,

- Windows 7, Windows 8; Windows 8.1

UWAGA ! komputery wyposażone w system operacyjny Windows 10 nie spełniają wymagań technicznych, niezbędnych do poprawnego działania aplikacji egzaminacyjnej;

- zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP1;

- 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;

- wolny port USB;

- konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;

- odinstalowany program antywirusowy;

- wyłączony wygaszacz ekranu;

- opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja"/„wysoka wydajność";

- zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;

- wyłączone aktualizacje automatyczne

Przydatne wskazówki

Odnośnie ww. wymagań podkreślić należy, że Microsoft. NET w wersji 4.0 lub nowszej nie zawiera w sobie wymaganego środowiska w wersji 3.5 SP1. Microsoft. NET 3.5 SP1 jest domyślnie zintegrowany jako składnik systemu Windows 7, w przypadku systemu Windows XP, Vista, Windows 8, Windows 8.1 należy go doinstalować.

Aby sprawdzić czy zalogowany użytkownik posiada uprawnienia administratora lokalnego do komputera należy w linii poleceń wykonać komendę net user %username% i sprawdzić czy na wyświetlonej liście znajduje się następujący wpis „Członkostwa grup lokalnych * Administratorzy".

Ponadto komputer powinien być skonfigurowany w taki sposób, aby w przypadku bezczynności nie używał funkcji wstrzymywania systemu (tryb uśpienia) i wygaszacza ekranu;

Zainstalowane na sprzęcie zdającego i pracujące w tle inne programy mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego sugerowane jest odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu:

- aplikacja nie może być uruchamiana na maszynach wirtualnych;

- na egzaminie dopuszczalne jest korzystanie z myszek i klawiatur przewodowych;

- ekrany dotykowe na czas egzaminu zostaną zablokowane przez aplikację.

Sprawdź wszystko wcześniej

Zdający, którzy wybiorą możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu komputera, powinni go przynieść na egzamin we własnym zakresie.

W przypadku wątpliwości zdających, czy sprzęt komputerowy, na którym zamierzają rozwiązywać zadania spełnia wymagania techniczne, zdający powinni – przed egzaminem i we własnym zakresie – skorzystać z pomocy informatyka.

Tylko właściwie przygotowany i spełniający wymogi techniczne komputer zapewni prawidłowe działanie aplikacji do zdawania egzaminu. Przygotowanie sprzętu komputerowego – zgodnie z parametrami podanymi na stronie www.ms.gov.pl – jest obowiązkiem osób, które zadeklarowały taką formę rozwiązywania zadań.

Uwagi dla zdających

Podczas egzaminu, bezwzględnie konieczne będzie uruchomienie aplikacji wyłącznie z otrzymanego nośnika. W ubiegłych latach zdarzały się bowiem przypadki uruchomienia aplikacji w wersji demonstracyjnej, co uniemożliwiło wydrukowanie pracy egzaminacyjnej.

Sporządzenie egzaminu z użyciem wersji demo jest równoznaczne z całkowitą utratą pracy bez możliwości jej odzyskania z uwagi na brak funkcji zapisu.

Dla ułatwienia jednoznacznej identyfikacji wersji aplikacji, tło w wersji demonstracyjnej opracowano w kolorze niebieskim, zaś w wersji finalnej - w innym kolorze.

Oświadczenie o wyborze formy

Beata Waś, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej poinformowała, że przekazanie pisemnej informacji o wyborze sposobu rozwiązywania zadań (forma odręczna lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego) podczas każdej części egzaminu notarialnego ma zostać przekazana nie później niż 21 dni przed terminem egzaminu notarialnego, tj. do dnia 18 sierpnia 2015 r.

W przypadku zaś wyboru rozwiązywania zadań z egzaminu notarialnego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego przewodnicząca prosi o złożenie pisemnego oświadczenia o akceptacji warunków związanych z użyciem tego sprzętu, zawierającego deklarację, że zdającemu znane są zagrożenia, o których mowa w § 21 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 września 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego.

Niezłożenie tego oświadczenia oznacza wybór formy odręcznej rozwiązywania zadań z egzaminu notarialnego.

Jednocześnie przewodnicząca przypomniała, że na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) w zakładce „Zawodowe egzaminy prawnicze" zamieszczona została instrukcja obsługi i wersja demonstracyjna Aplikacji.

Pobierz:

1) instrukcja obsługi Aplikacji;

2) formularz informacji o wyborze sposobu rozwiązywania zadań podczas egzaminu w dniach 8-10 września 2015 r.;

3) formularz oświadczenia o akceptacji warunków, związanych z użyciem własnego sprzętu komputerowego w trakcie egzaminu notarialnego.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 września 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 1135 ze zm.)

Przy wyborze drugiej, popularniejszej opcji sprzęt komputerowy musi spełniać określone kryteria.

Przewodnicząca komisji egzaminacyjnej Beata Waś poinformowała o wymogach technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia w Warszawie w dniach 8-10 września 2015 r. egzaminu notarialnego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz o sposobie i warunkach użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a