fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Status aplikanta adwokackiego czy radcowskiego będzie można wydłużyć

123RF
Sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała w środę o rozpoczęciu prac nad ustawą mającą zmienić termin, w którym osoby po zakończeniu aplikacji mogą posługiwać się tytułem aplikanta. Pomysł zyskał poparcie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Osoby, które ukończyły aplikację adwokacką lub radcowską, będą mogły starać się o wydłużenie statusu aplikanta. Prawo to zyskają jednak wyłącznie te osoby, które nie przystąpią do egzaminu zawodowego po ukończeniu nauki, mając po temu ważne powody, takie jak choroba czy macierzyństwo.

Obecnie zgodnie z art. 77 prawa o adwokaturze aplikant adwokacki przez rok od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o jej odbyciu może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu.

Analogiczne rozwiązanie zawarte zostało w art. 351 ustawy o radcach prawnych. Przepisy te pozwalają pracować na dotychczasowych zasadach aplikantom, którym powinęła się noga na egzaminie zawodowym.

Teraz posłowie przy poparciu resortu sprawiedliwości zdecydowali się rozpocząć prace nad nowelizacją prawniczych ustaw samorządowych, by – jak się zaznacza – „uelastycznić" wskazane rozwiązania.

– Szczególne, wyjątkowe sytuacje, związane z ciążą, macierzyństwem, problemami ze zdrowiem, powodujące w efekcie niemożność podejścia do egzaminu zawodowego, sprawiają, że trzeba rozważyć możliwość wydłużenia statusu aplikanta w takich przypadkach – mówił w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Petycji dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Przedstawiciel resortu zastrzegł przy tym, że należy wyraźnie określić czas, w jakim status taki miałby przysługiwać.

– Dodatkowy roczny termin na przystąpienie do egzaminu zawodowego wydaje się wystarczający – dodał minister Warchoł.

Dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości Iwona Kujawa zaznaczyła, że nowe rozwiązanie będzie służyło niewielkiej grupie osób.

– Według moich danych do egzaminu zawodowego przystępuje 98–99 proc. osób, które kończą aplikację – podkreśliła Kujawa.

Nowa regulacja nie zadziała z automatu. Decyzje o wydłużeniu statusu aplikanta podejmą organy samorządów zawodowych w formie uchwał, a te oceni Ministerstwo Sprawiedliwości w granicach swoich kompetencji nadzorczych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA