fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Uchwały posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wysokość wynagrodzenia mediatorów, możliwość uzyskania dodatkowych punktów szkoleniowych, zasady przechodzenia aplikantów do innych izb – uchwały w tych sprawach podjęła ostatnio Naczelna Rada Adwokacka.

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 13 listopada 2015 r. w Gdańsku. Obrady połączone były z jubileuszem 70-lecia Pomorskiej Izby Adwokackiej.

Podczas posiedzenia podjęto kilka uchwał. Adwokaci otrzymają m.in. możliwość zdobycia dodatkowych punktów szkoleniowych. Zdobędą je za „prowadzenie zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w ramach szkolenia organizowanego przez samorząd zawodowy adwokatury oraz zajęć w zakresie edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach akcji społecznych prowadzonych przez samorząd zawodowy adwokatury".

NRA ustaliła, iż wynagrodzenie mediatora za prowadzenie mediacji na podstawie Regulaminu Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej stanowić będzie 75 proc. pobranej opłaty mediacyjnej.

W Gdańsku adwokaci obniżyli też o 5 zł składkę, jaką poszczególne izby wpłacają na Fundusz Administracyjny NRA. Od 1 stycznia od adwokata wykonującego zawód pobierane będzie 50 zł, zaś od niewykonującego – 30 zł. W uchwale zwolniono izby z naliczania i zapłaty składek od kobiet – adwokatów, poczynając od miesiąca następującego po dacie urodzenia dziecka, przez okres 6 miesięcy.

Udział poszczególnych izb w pokrywaniu tych wydatków jest liczony jako iloczyn członków danej izby oraz składki na Fundusz Administracyjny.

NRA podjęła także uchwałę regulującą przenoszenie się aplikantów adwokackich do innych izb.

Przyszli adwokaci w tym celu będą musieli złożyć pisemny wniosek. Uchwałę w tej sprawie będzie podejmować okręgowa rada adwokacka, biorąc pod uwagę opinie patrona i kierownika szkolenia. Jak zastrzeżono, wyrażenie zgody na przeniesienie do innej izby adwokackiej uzależnione jest w szczególności od zaliczenia przez aplikanta sprawdzianów oraz kolokwiów objętych planem szkolenia danej izby adwokackiej lub uzyskania przez aplikanta zgody na powtarzanie roku. Ponadto przeniesienie w trakcie trwania roku szkoleniowego będzie mogło nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA