fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

NRA uchyliła własne uchwały ws. kosztów postępowania dyscyplinarnego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Naczelna Rada Adwokacka uchyliła wczoraj dwie marcowe NRA dotyczące zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego. - Materia wymaga pogłębionej analizy i precyzyjnych sformułowań, wydanie wykładni nie wystarczy - argumentuje Prezydium NRA.

Chodzi o uchwałę nr 16/2017 dotyczącą określenia wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego oraz uchwałę 17/2017 w sprawie określenia wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego zakończonego upomnieniem dziekańskim. Obie zostały podjęte na posiedzeniu plenarnym NRA 25 marca br. Intencją NRA było "urealnienie wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania limitującego wysokość kosztów w jednostkowym przypadku". Jak tłumaczyli Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, chodziło o zahamowanie tendencji, że postępowania dyscyplinarne wąskiej grupy obwinionych adwokatów (ok. 6 proc) są finansowane ze składek płaconych przez pozostałych adwokatów.

 

"Samorządowe sądownictwo dyscyplinarne jest jednym z filarów niezależnej i samorządnej adwokatury i powinno być finansowane ze środków samorządu adwokackiego. Nie oznacza to jednak, że samorząd adwokacki jest zobowiązany do ponoszenia wszelkich kosztów postępowania, w tym związanych z wydatkami w ramach poszczególnych postępowań dyscyplinarnych." - czytamy we wczorajszym stanowisku Prezydium NRA.

W środowisku adwokackim uchwały wywołały  spore wątpliwości co do sposobu ustalania kosztów, zwłaszcza diet członków organów dyscyplinarnych - czy można je zaliczać do kosztów postępowania dyscyplinarnego.

Zdaniem Prezydium NRA temat kosztów postępowania dyscyplinarnego wymaga pogłębionej analizy i precyzyjnych sformułowań, a przyjęte 25 marca uchwały mogą wywoływać "uzasadnione wątpliwości interpretacyjne", i tym samym stwarzać ryzyko rozbieżności w orzecznictwie sądów dyscyplinarnych. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uznało, że nie wystarczy przedstawienie wykładni uchwał wskazującej na preferowany sposób ich odczytywania i stosowania w praktyce. - Zachodzi potrzeba ich uchylenia - poinformowało Prezydium NRA.

Sprawa wymagała na tyle pilnej decyzji, że Prezydium NRA zaakceptowało zarządzenie Prezesa NRA, aby uchwałę uchylającą podjąć za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (mailowo). Weszła ona w życie z dniem podjęcia, czyli 13 kwietnia 2017.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA