fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wera Kostrzewa pozostanie patronką szkoły

AdobeStock
Nie symbolizują komunizmu nazwy i nazwiska, które w odbiorze społecznym nie są kojarzone w ogóle z komunizmem – stwierdził w wyroku sąd administracyjny w Łodzi.

Wojewoda Łódzki powołując się na przepisy ustawy z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, nadał Szkole Podstawowej im. Marii Koszutskiej w Kadzidłowej nazwę Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej. W uzasadnieniu sąd wskazał, że obowiązująca od 21 października 2017 r. ustawa nałożyła na organy jednostek samorządu terytorialnego obowiązek zmiany nazw jednostek organizacyjnych upamiętniających osoby symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy. W przypadku niewypełnienia wskazanego obowiązku wojewoda, w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął termin do zmiany nazwy wydaje zarządzenie zastępcze.

Polityczna i ideowa działalność

Wojewoda uznał, że nazwa Szkoły Podstawowej im. Marii Koszutskiej w Kadzidłowej wypełnia dyspozycję art. 1 ustawy, gdyż nazwa upamiętnia osobę propagującą komunizm. Na po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA