Reklama
Rozwiń

Koronawirus a podatek od nieruchomości: dopuszczalne zwolnienie podmiotowe dla poszkodowanych firm

Specjalna uchwała, podejmowana przez radę gminy w przedmiocie zwolnienia z podatku wybranej grupy przedsiębiorców, nie podlega wymogowi zgłoszenia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aktualizacja: 13.04.2020 11:34 Publikacja: 13.04.2020 00:01

Koronawirus a podatek od nieruchomości: dopuszczalne zwolnienie podmiotowe dla poszkodowanych firm

Foto: AdobeStock

- Czy uchwała wprowadzająca zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grupy najmniejszych przedsiębiorców – tzw. samozatrudnionych podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – jak inne uchwały w sprawie zwolnień?

Materialno-prawną podstawę do podejmowania przez organy stanowiące gmin uchwał w przedmiocie zwolnień w podatku od nieruchomości stanowi art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niego, że rada gminy, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe niż określone w ust. 1 oraz w art. 10 ust. 1 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw. Przepis ten wraz z art. 20b tej ustawy oraz art. 7 ust. 3 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, stwarzał powinność po stronie gminy, do zgłoszenia projektu uchwały m.in. przewidującej ww. preferencję do zaopiniowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla przypomnienia, zgodnie z ww. art. 20b ustawy, w przypadkach, o których mowa m.in. w art. 7 ust. 3 wspomnianej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli uchwała rady gminy przewiduje udzielanie pomocy publicznej, uchwała ta powinna być podjęta z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama