Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 19:55 Publikacja: 30.04.2024 04:30
Foto: Karol Makurat/REPORTEr
16 kwietnia 2003 r. został podpisany w Atenach traktat akcesyjny. Pan był jedną z osób, które złożyły pod nim podpis. Jak pan wspomina ten moment?
To było bardzo poruszające wydarzenie, które zgromadziło polityczną śmietankę Europy. Wybrano bardzo dobre miejsce u podnóża Akropolu w Grecji, chociaż przez myślano też o Rzymie. Kiedy wspominam wydarzenia, w których uczestniczyłem, tamto popołudnie w Atenach miało dla mnie największe znaczenie.
Bill Clinton i Gerhard Schröder: to tym dwóm politykom Polska zawdzięcza w największym stopniu członkostwo w Unii Europejskiej. Pierwszy zostanie zapamiętany jako wybitny prezydent USA, drugi okrył się hańbą współpracy z Kremlem.
Doświadczenie krajów przyjętych do Unii 20 lat temu wiele nauczyło całą Europę o wzorcach zachowań Kremla i o Putinie – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Kierowcy chcieliby płacić jak najniższe składki, ale przy szkodzie chcieliby otrzymać jak najwyższe odszkodowanie - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Dwie dekady po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej dostrzegamy, jak ogromny wpływ na kraj miały przyświecające Wspólnocie wartości: jedność oraz kooperacja.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od wstąpienia Polski do UE polskie organizacje uczestniczyły w niemal 6 tys. projektów w programach ramowych na rzecz badań naukowych i innowacji, otrzymując 1,8 mld euro dofinansowania. Obecny, największy w historii program „Horyzont Europa”, ma budżet 93,5 mld euro.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Najbogatszy człowiek na świecie próbuje przekształcić bazę kosmiczną Starbase w Teksasie w miasto i w oficjalną siedzibę jego kosmicznej spółki SpaceX, która buduje tu m.in. gigantyczne rakiety Starship. Wykonał ważny krok.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej. Polityczka została w tej sprawie przesłuchana w charakterze świadka - donosi portal "Wirtualna Polska".
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Paradoksalnie, ogłoszenie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii decyzji o rezygnacji z „kredytu 0 proc.” będzie w najbliższym czasie skutkować zwiększeniem akcji kredytowej – ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek w rozmowie z PAP.
Nawet ja należę do osób, które uważają, że politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi, zajmują stanowiska w imieniu narodu - powiedział w rozmowie z TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas