Polska jest jednym z 200 krajów, w których świętuje się Międzynarodowy Dzień Jogi, przypadający 21 czerwca. W tym roku obchodzony będzie pod hasłem „Joga – styl życia”. W 22 miastach w Polsce i – co podkreślają organizatorzy – w jednej wsi, odbędą się pikniki, sesje jogi, spotkania i wykłady.
Zeszłoroczne obchody w Warszawie przyciągnęły 20 tys. osób, które w atmosferze rodzinnego pikniku ćwiczyły jogę i korzystały z przygotowanych atrakcji. W tym roku imprezy odbędą się w Łazienkach Królewskich. W programie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – oprócz możliwości wzięcia udziału w lekcjach jogi z dyplomowanymi nauczycielami najpopularniejszych metod i stylów (joga metodą Iyengara, Ashtanga joga, Bikram joga, Kundalini joga) można będzie posłuchać wykładów na temat jogi i zdrowego stylu życia, a także zadać pytania ekspertom od jogi i diety, m.in. Katarzynie Błażejewskiej-Stuhr, Katarzynie Bem czy Karolinie i Maciejowi Szaciłło. Odbędą się także pokazy tańca indyjskiego (klasycznego i współczesnego), pokazy kulinarne, warsztaty malowania henną, pokazy Acro Yogi (połączenie elementów jogi, akrobatyki i masażu tajskiego) oraz koncerty.
Coraz bardziej popularna, ale w wąskiej grupie
Zainteresowanie jogą z roku na rok jest większe, chociaż nie przybrało jeszcze tak masowego charakteru jak w Stanach Zjednoczonych czy w większości krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z badania Diagnoza Społeczna z 2015 roku, praktykowanie jogi deklaruje ok. 300 tys. osób (w badaniu z 2013 r. było to ok. 250 tys. osób). Nadal jednak ten rodzaj ćwiczeń wzbudza zainteresowanie wąskiej grupy osób. Statystyczna osoba ćwicząca jogę jest dobrze wykształconą kobietą, mieszkającą w dużym mieście – pokazuje badanie przeprowadzone na grupie 3743 polskich joginów przez portal Bosonamacie.pl.