Rz: Z onkologami z całej Europy przygotowuje pan nową edycję Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Coś się w nim zmieniło?
Prof. Witold Zatoński: Pierwszym przykazaniem pozostaje zakaz palenia i unikanie osób i miejsc, które narażają na działanie dymu papierosowego. Kolejną ważną zasadą jest odpowiednie odżywianie – regularne dostarczanie organizmowi antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które budują naszą odporność przeciw nowotworom. Ważne, by pięć razy dziennie jeść bogate w antyoksydanty owoce i warzywa, a tłuszcze zwierzęce zastąpić nienasyconymi, najlepiej zawartymi w oleju rzepakowym czy bogatymi w kwasy Omega-3 tłuszczami w rybach. Ale równie ważna jest wartość kaloryczna posiłków i unikanie otyłości.
Poprzez ruch?
Tak. Ruch, którego w naszym życiu jest coraz mniej, jest bardzo mocnym czynnikiem metabolicznym regulującym naszą dobrą kondycję zdrowotną. W dodatku wpływa na poziom dopaminy, poprawiając kondycję nie tylko fizyczną, ale i psychiczną. Kolejnym punktem dekalogu jest wyprowadzenie substancji rakotwórczych z miejsca pracy czy życia i szczepienie dziewczynek przeciwko wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi HPV oraz szczepienie dzieci przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, który może prowadzić do raka wątroby. Na szczęście szczepienie przeciwko HBV weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień.
Najbardziej zaskakującym punktem dekalogu jest unikanie alkoholu. Podobno picie czerwonego wina w umiarkowanej ilości pomaga zachować zdrowie.