Reklama
Rozwiń

Kiedy w Polsce przestanie brakować lekarzy? W Sejmie padła ważna deklaracja

Obecnie brakuje ok. 30 tys. lekarzy, ale do zapełnienia luki wystarczy, że studia ukończą osoby, które już rozpoczęły naukę.

Publikacja: 13.06.2024 18:33

Kiedy w Polsce przestanie brakować lekarzy? W Sejmie padła ważna deklaracja

Foto: Adobe Stock

Podczas podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia w czwartek, 13 czerwca  rozmawiano o proponowanych limitach przyjęć na kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne w roku akademickim 2024/2025. Wiceminister zdrowia Marek Kos przekazał, że w piątek, 14 czerwca zakończy się etap konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, zgodnie z którym ma być 11 124 miejsc.

Oznacza to, że liczba miejsc przewidywana jest na porównywalnym poziomie do ubiegłego roku, w którym było 11 142 miejsc. Możliwa jest jednak zmiana. Jeśli Polska Komisja Akredytacyjna wyda pozytywne opinie wszystkim oczekującym na decyzję uczelniom, byłyby dodatkowe 682 miejsca. Na wyniki audytu czeka dwanaście uczelni w całej w Polsce. Prawdopodobnie będą upublicznione do końca czerwca. Dodajmy, że w ciągu ostatnich lat kilkanaście uczelni zdecydowało się na otwarcie kierunku lekarskiego, zwiększono także limity miejsc na kierunkach lekarskich.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc