Przypomnijmy, że w grudniu 2021 r. Minister Zdrowia znowelizował rozporządzenie z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii. Zgodnie z nowym § 12a obowiązek poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 do 1 marca 2022 r. dotyczył wszystkich czynnych zawodowo medyków, osób zatrudnionych na stanowiskach innych niż medyczne, ale pracujących w podmiotach medycznych, a także farmaceutów i pozostałych pracowników aptek czy punktów aptecznych. Zwolnione z tego były jedynie osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi do szczepienia.
Czytaj więcej
- Dziś lub jutro minister zdrowia Adam Niedzielski z kontrasygnatą szefa MSWiA Mariusza Kamińskie...
Miała wsparcie antyszczepionkowców
Aptekarka odmówiła zaszczepienia się przeciw COVID-19 i otwarcie demonstrowała wobec współpracowników i pracodawcy swoje negatywne nastawienie do obowiązku szczepienia. W tej sytuacji pracodawca na piśmie przypomniał jej o obowiązku szczepienia i o ryzyku jakie niesie jego niewykonanie. W odpowiedzi otrzymał pismo od jednego ze stowarzyszeń antyszczepionkowych kwestionujące prawo pracodawcy do uzyskania od pracownika informacji na temat poddania się szczepieniu przeciwko covid-19. Stowarzyszenie wskazało także na brak racjonalnych względów, aby chronić pacjentów przymusem szczepień personelu.
Na wezwanie pracodawcy do złożenia zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach zdrowotnych do szczepienia, farmaceutka odmówiła i poinformowała, że kieruje do sądu pozew przeciw pracodawcy.
Ten rozwiązał z kobietą umowę o pracę wskazując na ryzyko, jakie niosło za sobą dalsze zatrudnienia niezaszczepionego magistra farmacji, który na bieżąco obsługuje pacjentów i ma bezpośredni kontakt ze współpracownikami oraz narażanie pracodawcy na konsekwencje prawne, odszkodowawcze oraz sankcje ze strony nadzoru farmaceutycznego.