Aspiryna a Covid-19. Są wyniki nowych badań

Czy kwas acetylosalicylowy ma wpływ na czas hospitalizacji, a także zmniejszenie umieralności z powodu Covid-19? Zbadali to naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 14.12.2021 18:11

Aspiryna a Covid-19. Są wyniki nowych badań

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

qm

Wnioski opublikowane zostały w listopadzie w prestiżowym medycznym czasopiśmie „The Lancet”. Badanie, wspierane przez brytyjską rządową agencję National Institute for Health Research, przeprowadzono między listopadem 2020 roku a marcem br. w 167 szpitalach w Wielkiej Brytanii, dwóch szpitalach w Indonezji i dwóch szpitalach w Nepalu.

Do badania przystąpiło 14 892 pacjentów, u których potwierdzono testem zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (do badań nie kwalifikowano osób niepełnoletnich oraz tych, u których w opinii lekarza prowadzącego historia leczenia wskazywała na możliwość wystawienia pacjenta na znaczne ryzyko). Podzielono ich na dwie grupy. 7541 hospitalizowanych pacjentów otrzymało standardowe leczenie, 7351 kolejnych podawano dodatkowo aspirynę w dawce 150 mg dziennie.

Śmiertelność w ciągu 28 dni w obu grupach była niemal identyczna. Wśród osób, którym podawano aspirynę zmarło 1222 osób (16,6 proc.), w grupie kontrolnej - 1299 (17,2 proc.). Pacjenci otrzymujący dodatkowo aspirynę mieli nieco krótszy czas hospitalizacji (średnio 8 dni w porównaniu z 9 dniami osób niebiorących aspiryny) i wyższy odsetek w tej grupie był wypisywany ze szpitala w ciągu 28 dni (75 proc. do 74 proc.)

Czytaj więcej

Naukowcy z Izraela zbadali skuteczność szczepionki Pfizer względem wariantu Omikron

W żadnym z badanych kryteriów nie stwierdzono różnicy wyższej niż 2 pkt. proc. między obiema grupami, choć w praktycznie każdym aspekcie (np. konieczności zastosowania respiratora) nieco lepiej wypadały osoby biorące aspirynę.

To jednak niejedyne badanie, które pod lupę bierze znany od dawna lek o działaniu przeciwbólowym - zauważa portal ABCzdrowie, zwracając uwagę, że poprzednie wskazywały, iż regularne stosowanie aspiryny w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego może zmniejszać ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu Covid-19. Aspiryna ma jednak działanie przeciwkrzepliwe, może też zmniejszać stan zapalny, ale nie ma potencjału przeciwwirusowego.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego