Wnioski opublikowane zostały w listopadzie w prestiżowym medycznym czasopiśmie „The Lancet”. Badanie, wspierane przez brytyjską rządową agencję National Institute for Health Research, przeprowadzono między listopadem 2020 roku a marcem br. w 167 szpitalach w Wielkiej Brytanii, dwóch szpitalach w Indonezji i dwóch szpitalach w Nepalu.
Do badania przystąpiło 14 892 pacjentów, u których potwierdzono testem zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (do badań nie kwalifikowano osób niepełnoletnich oraz tych, u których w opinii lekarza prowadzącego historia leczenia wskazywała na możliwość wystawienia pacjenta na znaczne ryzyko). Podzielono ich na dwie grupy. 7541 hospitalizowanych pacjentów otrzymało standardowe leczenie, 7351 kolejnych podawano dodatkowo aspirynę w dawce 150 mg dziennie.
Śmiertelność w ciągu 28 dni w obu grupach była niemal identyczna. Wśród osób, którym podawano aspirynę zmarło 1222 osób (16,6 proc.), w grupie kontrolnej - 1299 (17,2 proc.). Pacjenci otrzymujący dodatkowo aspirynę mieli nieco krótszy czas hospitalizacji (średnio 8 dni w porównaniu z 9 dniami osób niebiorących aspiryny) i wyższy odsetek w tej grupie był wypisywany ze szpitala w ciągu 28 dni (75 proc. do 74 proc.)
Czytaj więcej
Według naukowców z Centrum Medycznego Sheba ochrona immunologiczna wynikająca z nawet trzech dawe...
W żadnym z badanych kryteriów nie stwierdzono różnicy wyższej niż 2 pkt. proc. między obiema grupami, choć w praktycznie każdym aspekcie (np. konieczności zastosowania respiratora) nieco lepiej wypadały osoby biorące aspirynę.