„W przedszkolnej grupie mojej córki jest przypadek Covid-19, więc wszystkie dzieci zostały wysłane na kwarantannę. Choć córka bawiła się z chorą dziewczynką, nie ma objawów. Boję się jednak, że koronawirusa przechodzi bezobjawowo i może mieć powikłania. Ale nie mogę tego sprawdzić, robiąc test, bo dziecko jest na kwarantannie i nie może wychodzić z domu" – skarży się czytelniczka. Podobne obiekcje ma wiele osób. Są przekonane, że zakaz wychodzenia z domu w czasie kwarantanny dotyczy także wyjścia na test lub do lekarza.

– Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu w dwóch przypadkach: w celu przeprowadzenia przez lekarza lub felczera badania fizykalnego oraz na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2, a także powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych – tłumaczy rzecznik głównego inspektora sanitarnego Szymon Cienki.

Czytaj więcej

Koronawirus: kwarantanna nie odbiera prawa do wolnego za sobotnie święto

I choć podobną informację znajdziemy w oficjalnym rządowym serwisie na temat kwarantanny, wiele osób podziela wątpliwości naszej czytelniczki.

– Nawet jeśli, hipotetycznie, w takiej sytuacji podjechałaby do nas policja, która ma prawo skontrolować, czy przestrzegamy zasad kwarantanny, wystarczy powiedzieć, że jedzie się na test – uspokaja Paweł Doczekalski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, lekarz przyjmujący w stołecznej poradni POZ. Dodaje, że jeśli dziecko nie ma objawów, nie ma wskazania do tego, by robić test.

– Nie przeprowadzałbym samego testu dla testu. Jeśli jednak bardzo chcemy go zrobić, warto skonsultować się z lekarzem – radzi dr Paweł Doczekalski.

Dodaje, że choć negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny, automatyczne zwolnienie następuje na podstawie wyniku testu PCR. Jeżeli wynik negatywny wskaże test kasetkowy, kwarantannę musi zdjąć lekarz.

– Przy czym w sytuacji dziecka zwykle wiele to nie zmienia, bo choć ono samo nie jest na kwarantannie, placówka edukacyjna zwykle pozostaje zamknięta – mówi dr Doczekalski.

Czytaj więcej

Koronawirus - od kiedy stosować kwarantannę, różnice między zaszczepionymi a ozdrowieńcami

Status związany z kwarantanną można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kwarantanna, czyli odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na Covid-19, co do zasady trwa dziesięć dni. Okres ten jest dłuższy m.in. dla przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem domownika.

Choć przeważnie kwarantanna zaczyna się, gdy organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z narażonym na zakażenie, bywa, że objęcie kwarantanną nie zależy od inspekcji – kwarantanna graniczna, kwarantanna nakładana automatycznie w systemie EWP w dniu otrzymania skierowania na test (trwa do uzyskania wyniku ujemnego), kwarantanna, której podlega współlokator osoby, u której stwierdzono zakażenie.