Alergia stała się tak powszechnym zjawiskiem, że trudno znaleźć osoby całkowicie wolne od tego problemu. Nie ma wątpliwości, że liczba alergików rośnie. Ze względu na częstość występowania alergie zalicza się do chorób społecznych, wpływających na stan psychoemocjonalny, rozwój psychofizyczny oraz kontakty interpersonalne. Spada jakość życia nie tylko alergików, ale i ich rodzin.
Gdy układ immunologiczny zaczyna atakować neutralną dla zdrowia substancję, zachowuje się, jakby toczył wojnę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wtedy można mówić o typowej alergii. Gdy jednak nasze ciało zaczyna komunikować, że styka się z groźną pleśnią, zanieczyszczeniem chemicznym w środowisku lub że przyjęło graniczną dawkę substancji zawartej w kosmetyku – czy wówczas możemy mówić o alergii, która destabilizuje nasze życie?
Coraz trudniej jest nam odróżnić, co jest właściwą reakcją naszego ciała, szczególnie gdy objawy stają się naprawdę poważne. Niekiedy doprowadzają do wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci. Wtedy nie ma znaczenia, czy alergia ma podłoże fizyczne, czy problem tkwi w psychice lub czy gotowość alergiczna została przekazana w genach. Dla chorego oznacza to często całkowitą zmianę w życiu.
Pewna nadwrażliwość układu odpornościowego może prowadzić nie tylko do uciążliwych objawów, ale i do poważnych schorzeń. Zalicza się do nich chorobę Crohna – jedno z najczęściej występujących schorzeń należących do grupy nieswoistych stanów zapalnych jelit, czyli przewlekłych chorób przewodu pokarmowego. Według brytyjskich badań co 10 lat podwaja się liczba schorzeń należących do tej grupy.
Nie tylko alergia
– Zbadany mechanizm działania wskazuje, że lipopolisacharyd może łagodzić objawy lub zapobiegać chorobie Crohna – opowiada dr Kozłowska. – W przypadku myszy efektem jego zastosowania była znacząca poprawa. Zakładamy, że podobnie będzie w przypadku ludzi. Jednocześnie można przypuszczać, że działanie mechanizmu będzie skuteczne w przypadku alergii pokarmowych. Obecnie prowadzone badania obejmujące jeden z alergenów mają potwierdzić tę hipotezę.