Do akcji włączyli się m.in. adwokaci z Białegostoku, Częstochowy, Warszawy i Wrocławia.

- Od wielu dni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z nadludzką siłą walczą, aby powstrzymać koronawirusa, narażając przy tym swoje zdrowie i życie. Społeczeństwo pomaga im, jak umie. Restauratorzy gotują posiłki, krawcowe szyją maseczki. My, adwokaci, możemy podzielić się swoją wiedzą prawniczą. W tym czasie ludzka solidarność jest niezwykle cenna. Środowisko adwokackie po raz kolejny sprawdza się w trudnych czasach. – powiedział adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

W izbie białostockiej rozpisano grafik dyżurów. Do ich pełnienia zgłosiła się m.in. dziekan rady – adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka oraz rzecznik dyscyplinarny Adwokatury – adw. Ewa Krasowska.

Również dziekan izby kieleckiej – adw. Jerzy Zięba - wraz z jedenastoma innymi adwokatami wyrazili gotowość pomocy prawnej dla przedstawicieli służby zdrowia.

Czytaj także: Resort Ziobry wstrzymuje bieg terminów procesowych

W Bielsku-Białej do pomocy zgłosiło się siedmiu adwokatów.

W izbie częstochowskiej lista nadal jest otwarta. Do tej pory zgłosiło się 20 adwokatów.

Dziekan ORA w Opolu, adw. Marian Jagielski, przekazał swój numer telefonu Opolskiej Izbie Lekarskiej, pracownicy służby zdrowia mogą korzystać z jego nieodpłatnej pomocy prawnej.

Izba wałbrzyska rusza z pomocą prawną od poniedziałku 23 marca br., na liście adwokatów pełniących dyżury jest już 11 chętnych.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizuje pomoc prawną dla lekarzy we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. Medycy mogą zgłaszać wątpliwości dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego. Pomoc prawna udzielana będzie podczas telefonicznych dyżurów i mailowych, których harmonogram zostanie podany po ustaleniu listy osób zainteresowanych udzielaniem takiej pomocy. Izba warszawska zachęca adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy chcieliby okazać taką pomoc o zgłaszanie się na adres: m.bodnari@ora-warszawa.com.pl do dnia 24 marca 2020 roku.

Izba wrocławska przekazała do Dolnośląskiej Izby Lekarskie oraz Dolnośląskiej Izby Pielęgniarek i Położnych listę 68 adwokatów i aplikantów adwokackich z ponad 50 kancelarii, którzy zgłosili gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia.

Ze względu na szczególny, ograniczony i zdalny tryb pracy wielu izb, wynikający ze stanu zagrożenia epidemicznego, niektóre rady są dopiero w trakcie opracowywania szczegółów włączenia się w akcję. Izba w Płocku zajmie się tematem 27 marca, na posiedzeniu Rady. Izba radomska włącza się w akcję, jest w trakcie organizacji i będzie informować o szczegółach. Izba gdańska, koszalińska, olsztyńska, poznańska, szczecińska i zielonogórska pracują nad organizacją tej pomocy, również izba toruńska wkrótce przedstawi szczegóły dyżurów adwokatów na swojej stronie internetowej.

Listy dyżurujących adwokatów będą na bieżąco aktualizowane na stronie adwokatura.pl oraz na stronach okręgowych rad adwokackich.