Taki wymóg stawia przed wszystkimi państwami Unii Europejskiej dyrektywa 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. dotycząca usług na rynku wewnętrznym (DzUrz UE L 376/68).
Zakaz reklamy to niejedyna niezgodność polskiej ustawy o doradztwie podatkowym z prawem wspólnotowym, które mamy obowiązek wdrożyć i stosować praktycznie już od 29 grudnia 2009 r. Trzeba dopuścić np. możliwość wykonywania zawodu doradcy podatkowego także w formie spółki komandytowo-akcyjnej, co dziś jest niemożliwe (art. 27 ust. 1 pkt 1 lit. a http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269316). Unijna dyrektywa nakłada na kraje członkowskie obowiązek sprawdzenia, czy przepisy wewnętrzne nie dyskryminują usługodawców, np. poprzez narzucanie im formy prawnej, w jakiej taka działalność może być prowadzona.
O tym, jak zmieniać ustawę, mówili w Nałęczowie przedstawiciele tej korporacji. Okazją do dyskusji była zakończona w minioną niedzielę konferencja „Ustawa o doradztwie podatkowym, 10 lat doświadczeń, potrzeba zmian”.
O potrzebie zmiany ustawy mówił m.in. Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Jak podkreślił, ta młoda korporacja powinna unikać zmian, które mogą podzielić środowisko. Dlatego za wcześnie jest jeszcze np. na wprowadzenie specjalizacji wśród doradców.
Na konieczność nowelizacji prawa zwracała też uwagę Agnieszka Sobczyńska, naczelnik w Departamencie Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Według niej, małe mogą być szanse na wprowadzenie do projektu nowelizacji propozycji niepowiązanych bezpośrednio z dyrektywą UE. Nie wiadomo jednak, kiedy projekt ujrzy światło dzienne. Na razie ministerstwo w tej sprawie milczy. Choć swoją propozycję zmian – przyjętych i rekomendowanych przez prezydium KRDP – doradcy przekazali mu już 2 sierpnia 2007 r.