Przewiduje tak wchodzące dziś w życie rozporządzenie w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych.

Kandydaci na doradców podatkowych tak jak dotychczas będą odbywali dwuletnią praktykę, ale zmienią się jej proporcje. Dotychczas był to rok w organach podatkowych i rok u doradcy podatkowego. Teraz praktyka w firmie doradczej lub u doradcy podatkowego będzie trwała 18 miesięcy. Za to w urzędach tylko pół roku.

Doprecyzowano w rozporządzeniu, że przyszły doradca musi spędzić po dwa miesiące w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej i w urzędzie kontroli skarbowej. Co więcej, kandydaci muszą praktykować w urzędzie i w izbie skarbowej właściwych miejscowo w sprawach podatku dochodowego, czyli tam, gdzie składają roczny PIT, oraz w uks znajdującym się w tym samym województwie co izba skarbowa właściwa dla kandydata. Praktyka, tak jak dotychczas, będzie trwała osiem godzin w tygodniu. Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie co najmniej dwa lata m.in. w organach podatkowych lub podmiotach zajmujących się doradztwem.

Dziś wchodzi też w życie rozporządzenie w sprawie podawania do publicznej wiadomości danych dotyczących osób wpisanych na listę doradców podatkowych. Minister finansów ma upubliczniać imię i nazwisko doradcy podatkowego, numer i datę wpisu na listę oraz miejsce wykonywania czynności doradztwa podatkowego (siedzibę).

[i]podstawa prawna: Zmiany rozporządzeń dotyczących doradców podatkowych [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=385244]DzU 230, poz. 1513[/link], [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=385238]DzU 230, poz.1514[/link][/i]