Pewna notariusz, prowadząca od 1 marca tego roku własną indywidualną kancelarię notarialną zamierzała rozpocząć od października studia podyplomowe, a dokładniej Interdyscyplinarne Podyplomowe Studium Kształcenia Tłumaczy na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Lingwistyki Stosowanej. Są to roczne odpłatne studia, a ich celem jest przygotowanie do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego języka angielskiego.
Notariusz zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zapytała w niej czy wydatek na studia podyplomowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jako notariusz.
Prawniczka stwierdziła, że studia podyplomowe, które zamierza podjąć, związane są ściśle z wykonywaną przez nią działalnością gospodarczą. Wyjaśniła, że notariusz ma obowiązek dokonywać czynności w języku polskim, a na język obcy może je przetłumaczyć jedynie wówczas, gdy posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego. Stąd połączenie zawodu notariusza i tłumacza przysięgłego jest niezwykle korzystne zarówno dla klientów, jak i dla samego notariusza, który tym samym wyróżnia się spośród innych notariuszy na coraz trudniejszym rynku usług prawniczych oraz zyskuje kwalifikacje i kompetencje, mające realne przełożenie na możliwość uzyskiwania dochodów – przekonywała. Notariusz dodała, iż uzyskanie uprawnień tłumacza przysięgłego podnosi konkurencyjność notariusza, umożliwia mu pozyskanie szerszego grona klientów - a zatem powinno być uznane za działanie w celu osiągnięcia przychodu.
Innego zdania był jednak organ podatkowy. W indywidualnej interpretacji z 9 września 2014 roku (nr IPTPB1/415-350/14-2/KO), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że wskazany wydatek służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc ma charakter osobisty i notariusz nie może zaliczyć go do kosztów.
Jak zauważono w interpretacji, wprawdzie we wniosku notariusz wskazała, że uzyskanie uprawnień tłumacza przysięgłego podnosi konkurencyjność, umożliwia pozyskanie szerszego grona klientów – a zatem powinno być uznane za działanie „w celu osiągnięcia przychodu" – jednakże w ocenie organu podatkowej, w przedstawionej sytuacji opisane wydatki nie spełniają kryterium celowości, wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. - Wnioskodawczyni ponosząc wydatki na pokrycie kosztów studiów podyplomowych nie realizuje celu osiągnięcia przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.