Adwokaci i radcowie na wspólnych listach obrońców

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości regulujące przyznawanie oskarżonym obrońców z urzędu.

Aktualizacja: 18.06.2015 13:35 Publikacja: 18.06.2015 13:14

Adwokaci i radcowie na wspólnych listach obrońców

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Rozporządzenie ma związek z wchodzącą w życie za niespełna dwa tygodnie (1 lipca) dużą nowelizacją Kodeksu postępowania karnego. Zmienia ona filozofię procedury karnej oraz zrównuje o w prawach do obrony w postępowaniu karnym adwokatów i radców prawnych.

Minister Sprawiedliwości postanowił przygotować rozporządzenie, które ma regulować sposób wyznaczenia obrońców z urzędu.

Początkowo przewidział dwie listy, oddzielne dla każdej z korporacji – adwokackiej i radcowskiej. Takie rozwiązanie nie spodobało się Krajowej Radzie Sądownictwa. W jej opinii lista obrońców powinna być jedna, tworzona alfabetycznie, bez rozróżnienia na przynależność do korporacji. Na takim samym stanowisku stanęła Krajowa Rada Radców Prawnych. Z kolei, Naczelna Rada Adwokacka pozytywnie oceniła założenie, by prowadzono dwie listy obrońców z urzędu.

Ostatecznie wydaje się, iż zwyciężyła koncepcja proponowana przez Krajową Radę Sądownictwa i samorządów radców. Zgodnie z opublikowanym właśnie rozporządzeniem będzie jedna lista, na której znajdą się adwokaci i radcy.

Listę w porządku alfabetycznym będzie ustalał właściwy prezes sądu na podstawie wykazów przedstawionych przez okręgowe rady adwokackie oraz rady okręgowych izb radców prawnych. Na liście znajdą się tylko takie informacje dotyczące obrońców, jak: imię i nazwisko, adres do doręczeń, numer telefonu, numer telefaksu lub adres poczty elektronicznej, a także adres siedziby zawodowej adwokata lub adres zamieszkania radcy prawnego. Co ważne, na liście zostanie także wskazany tytułu zawodowy adwokata i radcy prawnego.

Reklama
Reklama

We wniosku o wyznaczenie obrońcy z urzędu oskarżony będzie mógł wskazać, czy żąda wyznaczenia adwokata czy radcy prawnego. Jednak prezes sądu przy wyznaczaniu obrońcy z urzędu nie będzie związany tym żądaniem.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z 27 maja 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu, DzU z 16.06.2015, poz. 816

Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama