Obradujący w sobotę w trybie online zjazd samorządu radcowskiego wybrał w sobotę swoje władze. Nowym prezesem KRRP został Włodzimierza Chróścik. Uzyskał 253 głosy spośród 318 glosujących delegatów. Kontrkandydatów nie było.

Zjazd wybrał też nowego Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. Został nim Gerard Dźwigała, zdobywając 275 głosów spośród 314 oddanych. W latach 2014-2020 był on przewodniczącym sądu dyscyplinarnego warszawskiej izby. Czytelnikom „Rzeczpospolitej” jest znany z licznych własnych publikacji i komentarzy eksperckich, dotyczących prawa podatkowego.

Czytaj też: Włodzimierz Chróścik: Jednym głosem o tym, co najważniejsze

W przemówieniu zjazdowym Włodzimierz Chróścik podkreślił, że podstawowym zadaniem samorządu na najbliższe lata będzie zachowanie niezależności samorządu, gwarantowanej przez art. 17 Konstytucji RP. – Ten przepis to nasze DNA – dodał.

Zapowiedział też, że samorząd będzie zabierał jasne i stanowcze, choć wyważone stanowiska w bieżących sprawach życia publicznego. Była to odpowiedź na zarzuty ze środowiska radców, jakoby głos KRRP był zbyt słaby w obecnej napiętej sytuacji politycznej, wywołanej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

 

Do tej sytuacji nawiązał też w swoim pożegnalnym przemówieniu ustępujący prezes Maciej Bobrowicz. Zwrócił uwagę, ze zjazd odbywa się w szczególnej sytuacji, nie tylko ze względu na pandemię, która zmusiła samorząd do zorganizowania zjazdu w trybie zdalnym. Zauważył, ze w czasie jego minionej czteroletniej kadencji dała się zauważyć niechęć polskich władz do samorządności, a przy tym zniszczenie instytucji takich jak Trybunał Konstytucyjny. – To był polityczny koronawirus, który sam nie przejdzie – mówił Bobrowicz. Nowym władzom samorządu radców życzył „rozwagi, roztropności i twardego kręgosłupa”.

Nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik jest radcą prawnym od 2005 roku. Prowadzi kancelarię w Warszawie, specjalizuje się sprawach cywilnych, gospodarczych i handlowych. Do niedawna był dziekanem stołecznej Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Zjazd wybrał też nowa Krajową Radę Radców Prawnych w składzie:

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

Bisowska Katarzyna

Brylski Bartosz

Cedro-Łosak Beata

Cisek Aleksander

Dąbkowski Jarosław

Domański Andrzej Arkadiusz

Filiks Weronika

Fiuk Przemysław

Gajewska-Zabój Agnieszka

Grodzki Piotr

Gryc-Zerych Ewa

Jagielska-Burduk Alicja

Kadzik Andrzej

Kamieńska Joanna Beata

Kamiński Piotr

Konofalska Jolanta

Korpusiński Tomasz

Kozłowska Marta Katarzyna

Krok Michał

Król Adam

Leja Łukasz

Lewandowski Witold

Lorych Grzegorz

Łaszczyca Grzegorz

Najda Marek Stanisław

Oleksiuk Łukasz Marcin

Palka-Bartoszek Katarzyna

Pankiewicz Michał

Parkasiewicz Tomasz

Pieścik Andrzej

Pilarska-Korczak Jowita Magdalena

Praczukowska Izabella

Rościszewski Michał

Sala-Szczypiński Marcin

Scheffler Tomasz

Sękowska Anna Patrycja

Skrodzka-Sadowska Katarzyna

Sołtys Bogusław

Stankiewicz Rafał Robert

Szolc-Nartowski Bartosz

Szymczak Dariusz

Ślązak Maria

Warecki Norbert Tomasz

Wąsowska-Osiał Katarzyna

Wilmanowicz Ryszard

Wisła-Płonka Joanna

Wolny-Dunst Tomasz

Wojewoda Marek

Żurowska Teresa Janina

Żelazko-Nowosielska Elżbieta