Reklama
Rozwiń

Zasady przyznawania prawnika z urzędu nie naruszają konstytucji - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przepis procedury sądowo-administracyjnej dotyczący prawa pomocy w związku ze złożeniem wniosku o wznowienie postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Publikacja: 19.11.2020 07:15

Zasady przyznawania prawnika z urzędu nie naruszają konstytucji - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W środę Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą zgodności z ustawą zasadniczą przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa). Konkretnie chodziło o przewidzianą w nich instytucję tzw. prawa pomocy, które obejmuje możliwość zwolnienia z kosztów i ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Spór konstytucyjny był pokłosiem decyzji administracyjnej odmawiającej stwierdzenia choroby zawodowej. Mężczyzna, któremu odmówiła tego inspekcja sanitarna, zaskarżył decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Gdy obie instancje odmówiły mu racji, postanowił wystąpić o wznowienie postępowania przez NSA. Jednocześnie wystąpił o przyznanie prawa pomocy w postaci pełnomocnika z urzędu. Sąd mu odmówił, a skarga o wznowienie została odrzucona, więc skarżący doszedł do przekonania, że procedura sądowo-administracyjna narusza konstytucję.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono