Skreślony z listy asesorów komorniczych nie zostanie komornikiem

Fakt ukarania dyscyplinarnego i skreślenia z listy asesorów komorniczych nie przekreśla całkowicie szans zawodowych na przyszłość, jednakże muszą być spełnione dodatkowe obwarowania przewidziane w ustawie.

Aktualizacja: 09.05.2016 12:25 Publikacja: 09.05.2016 11:48

Skreślony z listy asesorów komorniczych nie zostanie komornikiem

Foto: 123RF

Sprawa, jaka ostatecznie trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczyła Moniki G. (dane zmienione), która ubiegała się o stanowisko komornika sądowego. Minister Sprawiedliwości powołał na to stanowisko innego kandydata.

Monika G. odwołała się od tej decyzji, ale nie przyniosło to skutków. Minister wskazał bowiem, iż prawniczka w 2008 roku została prawomocnym orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie ukarana skreśleniem z wykazu asesorów komorniczych.

W związku z tym, w opinii ministra, Monika G. nie posiadała nieposzlakowanej opinii, która jest niezbędnym warunkiem powołania na stanowisko komornika. Ponadto, jak zauważył, osoba skreślona z wykazu asesorów komorniczych może po upływie 3 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia zostać ponownie powołana na to stanowisko.

Minister zwrócił ponadto uwagę, że powołany na wspomniane stanowisko, posiada 5-letnie doświadczenie pracy w kancelarii komorniczej, a ponadto ukończył aplikację prokuratorską, mającą szerszy program szkolenia.

Na takim samym stanowisku stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W wyroku stwierdzono, że fakt ukarania dyscyplinarnego i skreślenia z listy asesorów komorniczych nie przekreśla całkowicie jej szans zawodowych na przyszłość, jednakże muszą być spełnione dodatkowe obwarowania przewidziane w ustawie. - Zgodnie bowiem z art. 72a ust. 5 u.k.s.e. osoba skreślona z wykazu asesorów komorniczych może po upływie 3 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia zostać powołana na stanowisko asesora komorniczego. Ustawa nie przewiduje natomiast powołania takiej osoby na stanowisko komornika sądowego – wyjaśnił sąd.

Orzeczenie to utrzymał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 2320/14).

Kto może zostać komornikiem

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, na stanowisko komornika może zostać powołana osoba, która:

1) posiada obywatelstwo polskie;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;

3) posiada nieposzlakowaną opinię;

4) nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;

5) nie jest podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;

6) ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;

7) posiada zdolność psychiczną i fizyczną pozwalającą na pełnienie obowiązków komornika, którą ustala lekarz medycyny pracy;

8) odbyła aplikację komorniczą;

9) złożyła egzamin komorniczy;

10) pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata;

11) ukończyła 26 lat.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr