Te kancelarie najmocniej zaangażowały się w pomoc dla Ukrainy

Kancelarie nie czekały na odgórny sygnał. Wiadomość o wojnie u naszych wschodnich sąsiadów wyzwoliła solidarność, empatię i realną pomoc w kłopotach dla uciekających przed pożogą, i tych, którzy tam pozostali.

Publikacja: 21.06.2022 20:35

Te kancelarie najmocniej zaangażowały się w pomoc dla Ukrainy

Foto: Adobe Stock

Redakcyjna kapituła wyróżniła kancelarie, które najmocniej zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i udzieliły najistotniejszego wsparcia dla walczącej Ukrainy. Równorzędne wyróżnienia zostały przyznane łącznie dziewiętnastu kancelariom, właśnie w tych dwóch kategoriach. Kapitułę utworzyli: Zuzanna Dąbrowska, zastępczyni szefa działu krajowego „Rzeczpospolitej”, Tomasz Pietryga, wicenaczelny „Rz”, sekretarz redakcji Kazimierz Groblewski, red. Mateusz Rzemek z działu prawa i Wojciech Tumidalski, zastępca kierownika tego działu.

Sukces z korytarzem

Kancelaria Żyglicka i Wspólnicy została doceniona za realne przyczynienie się do uruchomienia korytarza humanitarnego na polsko-ukraińskiej granicy w Medyce. Jej prawnicy po rozmowach z wolontariuszami i funkcjonariuszami Straży Granicznej ustalili, że po stronie ukraińskiej, jeszcze przed przejściem, pilnie trzeba uruchomić korytarz humanitarny z pomocą dla ludzi stojących w kolejce. Spędzali tam nawet ponad 60 godzin bez żywności czy okryć. Pomogli klienci kancelarii i organizacje humanitarne, wsparła Naczelna Rada Adwokacka. Korytarz udało się uruchomić, najbardziej pilna pomoc dotarła do potrzebujących. Udało się też rozwiązać problem koczujących na granicy w Medyce pochodzących z Afryki studentów ukraińskich uczelni. Kancelaria pośredniczyła w dostarczaniu na granicę pomocy humanitarnej i medycznej od firmy prawniczej z Malty. Uchodźcom, którzy byli już w Polsce, prawnicy pomogli z dokumentacją pobytową. Kancelaria współpracuje z firmą prawniczą z Dnipro, nawiązali też współpracę z lwowską adwokatką, która uciekła przed wojną. Teraz jest ich konsultantką ds. Ukrainy i Ukraińców i udziela pomocy rodakom.

Kancelaria Dentons poprzez swoją ogólnoeuropejską fundację zebrała 400 tys. euro, którą przeznaczono na wsparcie ukraińskich uchodźców. Środki trafiły do organizacji z Ukrainy, Polski, Rumunii, Węgier i Niemiec. Prawnicy przygotowali też projekt zmian w ustawodawstwie w celu objęcia programem ochrony dodatkowych grup osób (np. cudzoziemców uciekających z Ukrainy). Warszawski zespół Dentons opiekuje się osobami z kijowskiego biura kancelarii i ich bliskimi. Pomagali w ich bezpiecznej ewakuacji i dotarciu do Warszawy, pomagają im zaadaptować się w Polsce.

rp.pl

Wyprawa do zoo i do kina

Polska część kancelarii EY Law przeznaczyła milion zł na pomaganie osobom dotkniętym konfliktem. Wsparciem objęto pracowników EY Ukraina i ich rodziny. Zapewniono transport, nocleg i wyżywienie, wsparcie finansowe i w procedurach migracyjnych oraz pomoc psychologiczną. Dla chętnych do pomagania wprowadzono dodatkowy, pełnopłatny dzień wolny na wolontariat. Wolontariusze z EY porządkowali ośrodek, który przyjął ponad trzydziestkę dzieci i opiekunów z rodzinnych domów dziecka z Ukrainy. EY Law i EY Polska tworzą portal informacyjny Ukraina, w którym dzielimy się wiedzą, jak wojna w Ukrainie wpływa na biznes, jak zatrudnić obywateli Ukrainy. Zamieszczane materiały na portalu są czysto informacyjne.

Prawnicy z Allen&Overy też angażują się w pomoc, wspierając organizacje humanitarne i działając pro bono. Zatrudnili też prawniczkę z Ukrainy. We współpracy z zagranicznymi biurami swej kancelarii mówią uchodźcom o możliwościach wyjazdu do państw w zachodniej Europie. Z myślą o ukraińskich dzieciach zorganizowali wizytę klaunów w ośrodku dla uchodźców, wyjście dzieci do zoo i do kina na bajki z ukraińskim dubbingiem. Pracownicy kancelarii osobiście rozwozili uchodźców z granicy do wybranych miejsc w Polsce, a na granicę wozili żywność i inne potrzebne artykuły.

Zamieszkali w biurze

Białostocka Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy swoje warszawskie biuro przeznaczyła na potrzeby uchodźców. Pomaga im pro bono. Kancelaria uczestniczyła także w procesie tworzenia oficjalnej miejskiej strony www.bialystokpomaga.pl koordynującej działania pomocowe w mieście. Udzielili pomocy kilkudziesięciu obywatelom Ukrainy, korzystając z kontaktu z przedsiębiorcami, którym świadczą obsługę prawną, pomagają w poszukiwaniu pracy dla zgłaszających się do nich Ukraińców.

Urządzili hostel

Kancelaria Bird & Bird wspiera hostel zorganizowany przez właścicieli budynku przy ul. Wilczej we współpracy z władzami stolicy. Znalazło tam schronienie ok. 300 osób, w tym dzieci. W tym budynku kancelaria ma też swą siedzibę. Jej pracownicy pomagali przygotować hostel na przyjęcie uchodźców w pierwszych dniach jego funkcjonowania. Przekazali część rzeczy zebranych podczas zbiórki firmowej, zakupili potrzebne rzeczy. Z podwykonawcami zorganizowali w hostelu salę do nauki zdalnej dla ukraińskich uczniów. Prawniczki Siuzan Ali Khaled i Martyna Barabas prowadzą w hostelu dyżury prawne dla mieszkańców. Wspierają też inne akcje pomocowe.

BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson uruchomiła program stypendialny dla ukraińskich prawniczek, które zmuszone zostały do emigracji. Umożliwiono im zakwaterowanie i trzymiesięczne płatne praktyki w wybranym oddziale (Gdańsk, Katowice, Poznań), podczas których poznają polski język i prawo oraz przepisy unijne. Kancelaria wspiera też ukraińskich pacjentów onkologicznych.

Wiele działań dla granicy

Kancelaria DLA Piper Poland stworzyła zespół „DLAGranicy”, który z początku działał na granicy polsko-białoruskiej, angażując się w pomoc na rzecz uchodźców z Bliskiego Wschodu, a z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie przekierował swą główną aktywność na ten odcinek. W działania pro bono dla uchodźców zaangażowanych jest około 60 prawników i pracowników tej firmy. Udzielają pomocy prawnej, zapewniają prywatne mieszkania, żywność, ubrania i inne rzeczy niezbędne uchodźcom. Zapewnili stałe wsparcie prawnikom z Kinstellar (dawniej DLA Piper Kijów) i ich rodzinom w kwestiach zakwaterowania, podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, tłumaczenia, relokację na terenie Polski i innych krajów UE.

Dziesięciu pracowników PwC Legal obsługuje bezpłatną infolinię z pomocą prawną w języku ukraińskim. Można się dowiedzieć, jak zalegalizować pobyt i zatrudnienie w Polsce, poznać formalności związane z tranzytem do innych krajów UE, podatkami, ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Wsparcie otrzymali ludzie z biur PwC Ukraina, którzy opuścili swój kraj podczas wojny. Udzielono im pomocy w transporcie, zakwaterowaniu oraz wsparcie finansowe dla pracowników i ich rodzin. Dostali pomoc psychologiczną i możliwość pracy w biurach PwC oraz uzyskania wsparcia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kancelaria pomogła też Centrum Konferencyjno-Szkoleniowemu w Rawie Mazowieckiej, gdzie przebywało 2 tys. uchodźców, w tym 700 dzieci. Wiele było chorych i bez środków do życia. Potrzebowali defibrylatora, nebulizatora, leków, ubrań i butów. Ok. 30 tys. zł udało się zebrać i dostarczyć na miejsce.

Na pomoc walczącym

Wywodząca się z Rzeszowa kancelaria Axelo Ostrowski Domagalski i Wspólnicy utworzyła fundację charytatywną „SaveUkraine” mającą na celu m.in. edukację i pomoc prawną, techniczną, edukacyjną, zdrowotną oraz aktywizację zawodową. Zapewniają też dach nad głową uchodźcom – to realny wymiar wsparcia walczącej Ukrainy.

Wsparciem jest też wyprowadzka z Rosji. Tak zrobiło wiele kancelarii, w tym globalna sieć Clifford Chance, wygaszając działalność biura w Moskwie i rezygnując ze zleceń od rosyjskich podmiotów przez wszystkie biura sieci. Kancelaria podjęła również globalną decyzję o przeznaczeniu kwoty 1 miliona dolarów na pomoc humanitarną. Zespół w Warszawie, we współpracy z biurami w Pradze i Bukareszcie, angażuje się w różnorodne formy pomocy pozostającym w Ukrainie, jak i uchodźcom. Do Ukrainy pojechało jedzenie, środki higieniczne, leki, odzież funkcyjna oraz sprzęt taktyczny.

Od pierwszych dni konfliktu pracownicy warszawskiego biura Greenberg Traurig raz w tygodniu jadą z transportem pomocowym do Ukrainy. Wiozą leki, zestawy pierwszej pomocy, akcesoria (latarki, powerbanki), żywność, artykuły higieniczne i odzież. Kancelaria zadeklarowała przekazanie 2 mln dolarów darowizny na rzecz Ukrainy. Podjęła też współpracę z kijowską kancelarią Avellum, w ramach której przyjmie grupę specjalistów od fuzji i przejęć, nieruchomości, arbitrażu międzynarodowego, prawa konkurencji i podatków. Kancelaria ma też uruchomić inicjatywę pro bono wspierającą odbudowę Ukrainy po wojnie.

rp.pl

Ambulans i sprzęt dla wojska

Kancelaria Prawo Gospodarka Zdrowie Banaszewska Modro uczestniczy w światowej akcji Yes We Care. Polega na kupowaniu ambulansów dla Ukrainy. Obsługują ten projekt pro bono.

Kancelaria Rojkowicz Skoblenko i Partnerzy nie tylko pomogła ze zbiórką żywności i ubrań, ale też zorganizowała wyposażenie wojskowe: agregat prądotwórczy, kamerę termowizyjną, noktowizory i zestawy łączności. Zamówili też hełmy, plecaki, lornetki, apteczki, buty i okulary taktyczne. Używa ich 103. Lwowska Brygada Obrony Terytorialnej.

Kancelaria DPPA Legal Grzonek Świdnicki jeszcze w marcu przekazała 100 tys. zł organizacjom humanitarnym na leki, pomoc medyczną i wsparcie lekarzy w Ukrainie (z Polskiej Misji Medycznej i Lekarzy bez Granic).

W kancelarii Gessel Koziorowski postawiono na bezpośrednie wsparcie ukraińskiej armii, przekazując na jej konto w Narodowym Banku Ukrainy 10 tys. euro. I drugie tyle na akcję charytatywną pochodzącego z Charkowa Vladyslava Semerynskyiego, który jest aplikantem radcowskim w Polsce i zbiera środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz na zakup sprzętu dla armii ukraińskiej.

Czytaj więcej

Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Po stronie ofiar

Kochański & Partners wspierają Ukrainę na różne sposoby. Zaoferowali zatrudnienie dwójce prawników: Olenie Ovchynnikovej w Praktyce Ukrainian Desk oraz Eliaszowi Samojłowowi, który został konsultantem ds. imigracyjnych w praktyce prawa pracy.

Kancelaria Mirosławski, Galos, Mozes pro bono obsługuje prawnie udzielanie przez jedną z firm diagnostycznych darowizn sprzętu medycznego dla szpitala we Lwowie oraz na sfinansowanie budowy szpitala polowego pod Lwowem.

Kancelaria SK&S organizuje webinary i nagrywa podcasty po ukraińsku, na których omawiane są m.in. zasady prawa konfliktów zbrojnych i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Prawnicy udzielają się w organizacji Global Compact działającej przy ONZ, która jest odpowiedzialna za partnerstwo publiczno-prywatne i wspiera szereg działań pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy.

20.Ranking kancelarii prawniczych 2022

Rzeczpospolita

Pełne wyniki XX Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Redakcyjna kapituła wyróżniła kancelarie, które najmocniej zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i udzieliły najistotniejszego wsparcia dla walczącej Ukrainy. Równorzędne wyróżnienia zostały przyznane łącznie dziewiętnastu kancelariom, właśnie w tych dwóch kategoriach. Kapitułę utworzyli: Zuzanna Dąbrowska, zastępczyni szefa działu krajowego „Rzeczpospolitej”, Tomasz Pietryga, wicenaczelny „Rz”, sekretarz redakcji Kazimierz Groblewski, red. Mateusz Rzemek z działu prawa i Wojciech Tumidalski, zastępca kierownika tego działu.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy