W środę, 11 listopada, wchodzi w życie kilka przepisów noweli ustawy o prokuraturze ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=329370]DzU nr 178, poz 1375[/link]). Wszystkie związane są z wyłonieniem prokuratora generalnego, który nie będzie już równocześnie ministrem sprawiedliwości. Nastąpi to 31 marca 2010 r. Kandydaci od środy mogą przesyłać zgłoszenia, życiorys, list motywacyjny, rekomendacje i opinie służbowe.
[srodtytul]Chętni na start[/srodtytul]
– Słyszałem jakieś nazwiska, ale jedynie w mediach. Do rady nikt zainteresowany na razie się nie zgłaszał, nie pytał o szczegóły – mówi „Rz” sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
[b]Radę czeka bardzo trudne zadanie. Po raz pierwszy – i w takiej formie ostatni – wyłoni dwóch kandydatów na prokuratora generalnego.[/b] Kolejny wybór przeprowadzać już będzie wraz z Krajową Radą Prokuratorów (która powstanie 31 marca 2010 r.).
– Mamy tremę, ale wierzę, że sobie poradzimy – zapowiada przewodniczący KRS. I tłumaczy, że aby wszystko przebiegało bez zbędnych komplikacji, rada przygotowała regulamin, w którym ustaliła szczegóły oceny, głosowania i wyboru kandydatów. – Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli kandydaci będą zgłaszali się sami. To daje większą szansę ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego osobom niemającym jakiegoś poparcia – uznała rada.