Nowe regulacje zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=330978]rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 listopada 2009 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z właściwymi podmiotami przy wykonywaniu zastępstwa procesowego (DzU nr 190, poz. 1477)[/link], które dzisiaj (27 listopada) wchodzi w życie.

Nowe są trzy segmenty rozporządzenia. Pierwszy to zasady przekazywania konkretnych spraw tzw. jednostkom współdziałającym, a więc tym, z których działalnością sprawa jest związana. Przypomnijmy, że 12 czerwca zadania Prokuratorii znacznie rozszerzono: ma teraz reprezentować Skarb Państwa w sporach sądowych przekraczających 75 tys. zł. Wcześniej występowała tylko w sprawach powyżej 1 mln zł.

Nowela upoważniła też Prokuratorię do przekazywania konkretnych spraw innym jednostkom. Jak powiedziała “Rzeczpospolitej” Joanna Deptych, radca Prokuratorii, ta ścieżka jest stosowana np. w sprawach więźniów, których pozwy opiewają (formalnie) na wysokie kwoty, ale więziennictwo może je skutecznie prowadzić. Takie przejęcie może nastąpić zarówno na wniosek Prokuratorii, jak i zainteresowanej instytucji.

Podobne procedury przejmowania  przewidziano dla spraw przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi w stosunkach międzynarodowych.

Sprecyzowano wreszcie zasady wydawania przez Prokuratorię opinii prawnych.