Podatek poselski zmieni świat na lepszy

System fiskalny powinien stymulować pożądane społecznie zachowania – to teza finałowego wystąpienia zwycięzcy konkursu Moneta Aurea

Publikacja: 22.05.2010 04:55

Grzegorz Gębka i Anna Ratusz – to oni najlepiej znali się na podatkach i rachunkowości

Grzegorz Gębka i Anna Ratusz – to oni najlepiej znali się na podatkach i rachunkowości

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Jaki nowy podatek mógłby ulepszyć świat? – na to pytanie trzeba było odpowiedzieć podczas końcowej rozgrywki konkursu organizowanego m.in. przez firmę doradczą Deloitte i redakcję „Rzeczpospolitej”. Zadanie trudne, bo nikt nie lubi nowych obciążeń. Propozycja podatku dla posłów i senatorów spotkała się jednak ze zrozumieniem.

[srodtytul]Ulga dla uczciwych[/srodtytul]

– Podatek wyniesie 65 proc., ale będzie można korzystać z licznych ulg – przekonywał zwycięzca Grzegorz Gębka. – Największa byłaby za spełnianie obietnic wyborczych. Ale warto też dać prawo do odliczenia tym, którzy nie uczestniczyli w żadnej aferze. [b]Nowy podatek trzeba będzie wykazać w deklaracji POPiS, czyli Podatkowy Obowiązek Posła i Senatora. [/b]

Inną koncepcję miała Małgorzata Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zajęła III miejsce.

– Mentalność społeczeństwa może zmienić podatek od śmieci – argumentowała. – Jeśli go wprowadzimy, jest szansa, że ludzie przestaną wywozić odpady do lasu.

[wyimek]Świat bez rachunkowości to byłby kompletny chaos[/wyimek]

– Żaden nowy podatek nie ulepszy świata – stwierdził natomiast kategorycznie zdobywca II miejsca Marek Wanat z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Skomplikuje tylko obecny system i spowoduje zwiększenie biurokracji. Przedsiębiorcom może pomóc przede wszystkim uproszczenie przepisów.

Zwycięzca Grzegorz Gębka skończył prawo, jesienią chce zdawać egzamin na doradcę podatkowego.

– Praktykowałem też w kancelarii doradczej – mówi. – Od razu na wstępie poinformowano mnie, że na poznanie tajników prawa podatkowego potrzeba siedmiu – ośmiu lat. Tak że wyzwanie jest spore.

[srodtytul]Inwestorzy bez danych[/srodtytul]

W konkursie Moneta Platina temat prezentacji brzmiał: „Świat bez rachunkowości”. Zwyciężyła Anna Ratusz, studentka IV roku ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskiem.

– To byłby chaos. Inwestorzy nie wiedzieliby, które spółki przynoszą zyski, a które straty. Lokowanie na giełdzie niczym nie różniłoby się więc od hazardu – mówiła laureatka. [b]Jej zdaniem nawet gdyby terroryści zdołali w jakiś tajemniczy sposób zniszczyć rachunkowość, to ludzkość szybko by ją odtworzyła – dla własnego dobra. [/b] Świata bez rachunkowości nie potrafili sobie także wyobrazić zdobywca II miejsca Michał Londzin oraz trzeci w rywalizacji Krzysztof Bartoszcze (obaj z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Argumentowali, że wtedy nie dałoby się kierować firmami. Menedżerowie nie wiedzieliby, które produkty i usługi przynoszą zyski, a które straty. Musielibyśmy także zapomnieć o usługach bankowych.

– W ubiegłym roku zarejestrowałam się i w ramach próby, zupełnie bez przygotowania, rozwiązałam test. Nie mogło się to więc skończyć sukcesem. Tym razem postanowiłam jednak poważnie podejść do konkursu i wykorzystać go jako motywację do nauki. Jak się okazało, było warto – powiedziała Anna Ratusz.

To już szósta edycja konkursu Moneta Aurea i czwarta Moneta Platina. Głównym organizatorem imprezy jest Deloitte. W jej przygotowaniu brały też udział: „Rzeczpospolita”, ELSA Poland, Interia, AIESEC Polska oraz ACCA. Finaliści musieli przejść kilka etapów eliminacji i wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną, ale także kreatywnością i umiejętnością publicznego występowania.

Wszyscy finaliści (dziesięć osób) odbędą płatne praktyki w dziale doradztwa podatkowego i dziale audytu Deloitte oraz staże w „Rz”.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorów

[mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail], [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału