Obowiązek potrącenia zryczałtowanego podatku według stawki określonej w ustawach o podatkach dochodowych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]o PIT[/link] lub [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893 ]o CIT[/link]) dotyczy m.in. wypłaty dywidend, wynagrodzenia za usługi doradcze, księgowe, prawne, reklamowe. Te regulacje stosuje się jednak z uwzględnieniem odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (upo).
Do należności wypłacanej zagranicznemu podatnikowi można zastosować stawkę zryczałtowanego podatku wynikającą z umowy zamiast wyższej określonej w polskich przepisach bądź nie pobrać podatku w ogóle (jeżeli odpowiednia umowa nie przewiduje opodatkowania u źródła).
Przykładowo, przy wypłacie dywidendy przez polską spółkę na rzecz podatnika z Rosji, stawka podatku wynikająca z polskich przepisów wynosi 19 proc., natomiast umowa polsko-rosyjska przewiduje stawkę 10 proc.
Możliwość skorzystania z przepisów odpowiedniej upo uzależniona jest jednak od udokumentowania miejsca siedziby lub zamieszkania zagranicznego kontrahenta uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
[srodtytul]Wymagany dokument[/srodtytul]