Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego w grudniu 2010 r. wprowadziła nowe przepisy (art. 40 ust. 4 i 5) dotyczące doręczania pism. Zobowiązują one stronę zamieszkałą lub mającą siedzibę za granicą, która nie ma w Polsce swojego przedstawiciela prowadzącego jej sprawę, aby ustanowiła tu specjalnego pełnomocnika, któremu organ administracji mógłby doręczać korespondencję związaną z postępowaniem. Zgodnie z art. 40 ust. 5 k. p. a., jeśli strona takiego pełnomocnika nie wskaże, przeznaczone dla niej pisma pozostawiane są w aktach sprawy z takim skutkiem, jakby były doręczone. Konsekwencje tego mogą być niekorzystne (np. upływ terminów).
Nowelizacja ustanowiła więc w k.p.a. taką samą regulację, jaka od dawna obowiązuje w kodeksie postępowania cywilnego. Dotychczasowy jej brak powodował konieczność analogicznego stosowania w postępowaniu administracyjnym art. 1135 k.p.c., co wzbudzało kontrowersje.
Departament Konsularny Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformował, że w związku z nowymi przepisami tworzy listę prawników, którzy mogliby być ustanawiani pełnomocnikami do doręczeń dla stron zamieszkałych za granicą.
Lista zostanie przekazana do polskich urzędów konsularnych, które udostępnią ją interesantom. Zainteresowani adwokaci i radcowie prawni powinni po informacje w tych sprawach zwracać się do samorządu zawodowego.
Okręgowe izby radców prawnych zbierają od członków korporacji zgłoszenia zawierające adres oraz numer telefonu. Zadaniem pełnomocnika do doręczeń jest odbieranie i przekazywanie pism kierowanych przez organ administracji do strony postępowania.