Reklama
Rozwiń

Proces kontradyktoryjny nie przyspieszy wyroku

W dużych miastach nie da się zagwarantować, że prokurator, autor oskarżenia, będzie stawał przed sądem, by aktywnie uczestniczyć w rozprawie.

Aktualizacja: 28.05.2015 07:54 Publikacja: 28.05.2015 07:17

Proces kontradyktoryjny nie przyspieszy wyroku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

– W dużych miastach do sądu wpływają sprawy z różnych prokuratur, sędziów jest mniej, a prokuratorów więcej, w efekcie trudno będzie zgrać terminarz – przekonywali uczestnicy konferencji pt. „Zawody prawnicze wobec reformy procedury karnej – nadzieje, obawy, możliwości", zorganizowanej przez Towarzystwo Paragraf 22. To już kolejne spotkanie praktyków, którym za miesiąc przyjdzie się zmierzyć z nowym procesem karnym. Grono sceptyków rośnie. Pierwszy zarzut to zbyt krótkie vacatio legis.

– Pamiętajmy, że oprócz zmian, które wprowadziły proces kontradyktoryjny przed dwoma laty, w lutym tego roku pojawiła się nowelizacja do nowelizacji zawierająca ponad 50 artykułów.

Uczestnicy obalali też mity, że zmieniona procedura skróci proces karny.

– Tam, gdzie strony będą bardziej aktywne, nie może być szybciej – twierdzi prokurator Jakub Romelczuk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Uczestnicy wskazywali także, że jeśli do sądu przyjdzie autor aktu oskarżenia, to przy planowaniu terminu kolejnej rozprawy wybierze datę, która mu odpowiada. Przypominali, że do tej pory sąd, planując terminy, brał pod uwagę czas obrońców czy pełnomocników. Teraz będzie się musiał liczyć i z oskarżycielem.

Sędziowie mówili, że przewlekłość ma też inne powody: przeciąganie procesów przez oskarżonych i obowiązującą stale zasadę niezmienności składu orzekającego.

—a.ł.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono