ZPP apeluje więc do premiera Mateusza Morawieckiego o uregulowanie odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny.
Jak się bowiem okazuje, do związku docierają sygnały o próbach przerzucania na powiaty przez wojewodów zadań dotyczących organizacji miejsc kwarantanny bez zagwarantowania pokrycia kosztów tego zadania, a zdaniem ZPP nie ma podstawy prawnej do takich działań.
– Nie próbujemy zrzucać z siebie odpowiedzialności. Działamy jednak w określonych uwarunkowaniach prawnych i oczekujemy, że będą one respektowane przez administrację rządową – tłumaczy w piśmie do premiera Andrzej Płonka, prezes zarządu ZPP.
Związek powołuje się na dwa przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. w sprawie zapobiegania chorobom zakaźnym u ludzi oraz ich zwalczania. Zgodnie z art. 33 ust. 5 tej ustawy w przypadku konieczności poddania izolacji lub kwarantannie wojewoda stwarza warunki izolacji lub kwarantanny poprzez zapewnienie odpowiednich pomieszczeń, wyposażenie oraz skierowanie do pracy osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Przepis dotyczy osób, w stosunku do których organy nadzoru sanitarnego wydały decyzję o nałożeniu m.in. obowiązku kwarantanny.