Rada gminy Chojnów podjęła uchwałę określającą warunki udzielania bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność gminy. W uchwale określono również stawki procentowe tej bonifikaty.

Rada gminy postanowiła, że uchwała ta wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega opublikowaniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Postanowienie to zakwestionował wojewoda dolnośląski. - W ocenie organu nadzoru rada gminy wprowadzając do treści uchwały zapis jak przytoczony powyżej, naruszyła ustawę o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych - wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. - Uchwala ta powinna co prawda zostać skierowana do publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym, jest to bowiem akt prawa miejscowego, ale jej przepisy powinny wejść w życie po upływie 14 dni od dnia tej publikacji - precyzuje wojewoda.

Uchwała w sprawie bonifikat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest niewątpliwie aktem prawa miejscowego. Zawiera bowiem w swej treści normy o charakterze generalnym, definiujące adresata poprzez wskazanie cech, a nie poprzez ich wymienienie z nazwy. A także abstrakcyjne, czyli wskazujące, że nakazywane zakazywane lub dozwolone zachowanie się adresata ma mieć miejsce w pewnych, powtarzalnych okolicznościach, a nie w jednej konkretnej sytuacji.

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 lipca 2011 r. akty prawa miejscowego są prawem dla wszystkich, którzy znajdą się w przewidzianej przez nie sytuacji. W praktyce oznacza to, że adresatami aktów prawa miejscowego są osoby będące mieszkańcami danej jednostki samorządu terytorialnego, bądź tylko przebywające na terenie jej działania (OSK 674/11).