WSA: praca za granicą powinna być bezpieczna

Specyfika działalności agencji zatrudnienia nie zwalnia ich z obowiązku przestrzegania przepisów prawa krajowego.

Publikacja: 18.01.2019 05:17

Foto: Fotolia.com

Działalność agencji zatrudnienia jest działalnością regulowaną – przedsiębiorca może ją wykonywać tylko wtedy, gdy spełnia warunki z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to m.in., że w razie stwierdzenia naruszenia określonych przepisów decyzja o wykreśleniu podmiotu z rejestru jest obligatoryjna.

Czytaj także: Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 roku

Tak orzekły Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oraz Naczelny Sąd Administracyjny, do których trafiła skarga właściciela agencji zatrudnienia z woj. zachodniopomorskiego. Podczas kontroli inspektora pracy okazało się m.in., że z żadną z osób, które za pośrednictwem agencji podjęły w ciągu roku pracę u pracodawcy zagranicznego, nie sporządzono pisemnej umowy cywilnoprawnej, której treść powinna być zgodna z wymaganiami ustawowymi. Agencja nie była też w stanie przygotować imiennego zestawienia osób skierowanych do pracy u poszczególnych pracodawców zagranicznych, gdyż sama nie miała takich danych.

Powołując się na wyniki kontroli, marszałek województwa zachodniopomorskiego stwierdził, że naruszono warunki prowadzenia działalności, i wykreślił agencję z rejestru agencji zatrudnienia. Decyzję potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie.

W skardze do WSA w Szczecinie właściciel agencji zarzucił wybiórczą ocenę materiału dowodowego, oparcie się na ustaleniach innego organu, czyli inspektora pracy, i zaniechanie oceny działalności firmy po zastosowaniu się do zaleceń kontroli.

Przypominając ustawowe obowiązki agencji, WSA stwierdził, że firma ich nie dopełniła. Postępowanie wyjaśniające było przeprowadzone prawidłowo, a z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego nie wynika zakaz korzystania z materiału dowodowego uzyskanego przez inny organ. Sąd oddalił więc skargę.

W wydanym ostatnio orzeczeniu NSA potwierdził stanowisko sądu pierwszej instancji i oddalił skargę kasacyjną właściciela agencji. Stwierdził, że nawet jednorazowe naruszenie któregokolwiek z ustawowych warunków jest wystarczającą przesłanką wykreślenia podmiotu z rejestru agencji. Nadrzędnym celem jest bowiem bezpieczeństwo i ochrona osób korzystających z usług agencji zatrudnienia.

Sygnatura akt: II GSK 3042/16

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego