Pracujący w Holandii piszą do premiera

Polacy zatrudnieni w Holandii skierowali do premiera Donalda Tuska petycję, w której wyrażają sprzeciw wobec ich zdaniem krzywdzących i jawnie niesprawiedliwych przepisów obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz polsko-niderlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Publikacja: 29.12.2007 00:06

Domagają się, aby nowy rząd przyspieszył negocjacje nad zmianą umowy z Holandią z 13 lutego 2002 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidującej niekorzystną dla naszych rodaków tzw. metodę kredytową. Poprzez fakt, że nakazuje ona rozliczyć się z PIT w Polsce, potrącając jedynie od podatku należnego kwotę podatku zapłaconego za granicą, pracujący w Holandii muszą dopłacać naszemu fiskusowi niekiedy po kilka tysięcy złotych rocznie.

Nasi rodacy zaczynają już zbierać podpisy instytucji i obywateli – zarówno polskich, jak i holenderskich

– popierających ich stanowisko w sprawie podatków.

Zgromadzeni wokół polonijnego tygodnika Niedziela.nl Polacy przypominają, że wyjechali z kraju za chlebem. Dziś jest ich tam ok. 120 tys. i czują się dyskryminowani pod względem podatkowym.

„Choć formalnie nie musimy płacić podatku w pełnej wysokości w jednym i drugim państwie, to jednak pod względem faktycznym i ekonomicznym, w szczególności zważywszy na wysokie koszty utrzymania w Niderlandach, dopłacanie do PIT w Polsce jest dla nas dużym ciężarem, udaremniającym wszelkie finansowe korzyści płynące z pracy za granicą. Wyjątek stanowią ci, którzy uzyskali statut niderlandzkiego rezydenta podatkowego, a polski urząd skarbowy uznał przedstawiony przez nich certyfikat, potwierdzający fakt zamieszkania i płacenia podatków w Holandii. O taki dokument postarało się dotąd jednak niewielu” – piszą nasi rodacy w petycji skierowanej do premiera.

Wyjaśniają, że do momentu wejścia w życie umowy z 2002 r. nie potrzebowali certyfikatu i nie musieli rozliczać się w Polsce z dochodów holenderskich. Zmiana umowy, i to na niekorzyść, wielu zaskoczyła, a do licznych osób informacja na ten temat w ogóle nie dotarła.

W petycji wspomniano także o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kwestii odliczania od podatku płaconego w Polsce składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne uiszczonych za granicą. Brak możliwości ich odliczania, jeżeli płacone są za granicą, powoduje, że nasi rodacy pracujący w Holandii czują się pokrzywdzeni także w tym zakresie.

Porównują się do tych, którzy znaleźli zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, a którym w ubiegłym roku udało się wywalczyć zmianę niekorzystnej dla nich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chcą iść w ich ślady i tak jak oni aktywnie walczyć aż do skutku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr