W piątek Sejm przyjął siedem z dziewięciu poprawek senackich do ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje umorzenie zaległego podatku razem z odsetkami za zwłokę lub zwrot zapłaconego podatku za lata 2002 – 2007.
Posłowie poparli m.in. rekomendowaną przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych poprawkę, dzięki której podatnicy niemający miejsca zamieszkania na terytorium Polski będą wiedzieli, do którego urzędu skarbowego mają występować z wnioskami. Dla nich właściwy będzie urząd ostatniego miejsca zamieszkania. Nie zgodzili się natomiast na zaproponowane przez Senat skrócenie do jednego miesiąca terminu na złożenie przez podatnika wniosku o umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot podatku zapłaconego w 2002 roku.
Przypomnijmy, że ustawa wyznacza półroczny termin składania wniosków abolicyjnych, który należy liczyć od dnia wejścia w życie ustawy wprowadzającej abolicję. Szybciej, bo w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy, trzeba będzie wystąpić do urzędu skarbowego o umorzenie lub zwrot podatku zapłaconego w 2002 r.
Rozwiązania te adresowane są do osób, które pracowały lub pracują w tych państwach, z którymi Polska ma podpisane niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – wcześniej w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, a dziś m.in. w Belgii, Holandii, Austrii lub USA. Obowiązująca w nich metoda rozliczenia często zmusza naszych rodaków do dopłacania w Polsce podatku od zarobków uzyskanych za granicą.
Ustawa przewiduje umorzenie zaległości lub zwrot zapłaconej przed laty daniny na wniosek podatnika.