[i][b]Odpowiada Ewa Grabowska, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:[/b][/i]

Przy uwzględnianiu zagranicznej pracy w polskim stażu nie ma teraz znaczenia ani obywatelstwo pracownika, ani kraj, w którym ją wykonywał, ani to, czy podwładny potwierdzi opłacanie składek na Fundusz Pracy.

Wynika tak ze znowelizowanego art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6AB95751F8AE2BBC149B7B1384C9EDC0?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa)[/link]. Zmiana obowiązuje od 1 lutego br.

Przy zagranicznym zajęciu liczy się tylko umowa o pracę. Tę można udowodnić nawet przelewami wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, a także korespondencją e-mailową między nim a pracodawcą.

Uznanie stażu za granicą wpływa na uprawnienia pracownicze, przy których uwzględnia się okresy zatrudnienia u wszystkich dotychczasowych pracodawców. Chodzi tu o wymiar urlopu wypoczynkowego, dodatku za wysługę lat oraz ustalenie prawa do nagrody jubileuszowej i jej wysokości, a także nabycie prawa do urlopu wychowawczego (sześciomiesięczne zatrudnienie).