[b]Urodziłem się w 1948 r. Przez 23 lata pracowałem i byłem ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przez osiem lat pracowałem za granicą, w ówczesnej Niemieckiej Republice Federalnej. Przez pięć lat byłem ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (płaciłem składki), a potem przez pięć lat pobierałem rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Chcę przejść na emeryturę wraz z ukończeniem 65 lat. Które lata ZUS zaliczy do mojego stażu emerytalnego i na jakich zasadach? [/b]– pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)[/link] mężczyzna urodzony przed 1 stycznia 1949 r. nabywa prawo do emerytury, jeżeli ukończył wiek emerytalny wynoszący co najmniej 65 lat oraz ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat.
Art. 8 tej ustawy stanowi, że podczas ustalania prawa do emerytury oraz obliczania jej wysokości uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.
W myśl postanowień nadal obowiązującej umowy z 9 października 1975 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym, wszystkie okresy zatrudnienia i inne z nimi zrównane przebyte na terenie Niemiec zalicza się podczas ustalania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, tak jakby okresy te zostały przebyte na obszarze państwa polskiego.
Powyższa zasada dotyczy okresów zatrudnienia do 31 grudnia 1990 r., a więc również przed zjednoczeniem Niemiec, które nastąpiło 3 października 1990 r. Istnieje zatem możliwość uwzględnienia podczas ustalania prawa do polskiej emerytury posiadanego przez czytelnika ośmioletniego okresu zatrudnienia na terenie dawnej RFN.