[b]Uzyskałam wyrok sądu w Belgii nakazujący powrót moich dzieci do Belgii. Do wyroku dołączono załącznik nr IV zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem. Co należy zrobić, aby wyrok został wykonany w Polsce? Do kogo powinnam się zwrócić? Słyszałam, że polski sąd nie musi stwierdzać wykonalności takiego wyroku?[/b]
Kwestię tę od 1 marca 2005 r. reguluje [b]rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej[/b]. Rozporządzenie to zastąpiło obowiązujące wcześniej [b]rozporządzenie Rady (WE) nr 1347/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej obojga małżonków[/b].
Z rozporządzenia (zwanego "rozporządzeniem Bruksela II") wynika, że każda zainteresowana strona może złożyć wniosek o uznanie i wykonanie orzeczenia sądowego w sprawie władzy rodzicielskiej w innym państwie członkowskim.
Czytelniczka powinna złożyć wniosek o uznanie i wykonanie belgijskiego wyroku do właściwego sądu okręgowego. Sąd niezwłocznie ogłosi wykonanie orzeczenia. Ani rodzic, wobec której orzeczenie ma być wykonane, ani dziecko nie mają prawa przekazania uwag na tym etapie.
Jeżeli krajem pochodzenia jest Belgia i tam czytelniczka miała przyznaną bezpłatna pomoc prawną, to w Polsce ma również prawo do takiej pomocy. Niezbędną pomoc i informacje może również uzyskać od organów centralnych.