Dla przyszłych mistrzów olimpijskich. Powstają nowe skateparki

Dopiero w programie obecnych igrzysk w Tokio znalazł się skateboarding, czyli jazda na deskorolce, ale miejsca do ćwiczeń rosną w polskich miastach niczym grzyby po deszczu.

Publikacja: 12.08.2021 11:51

Dla przyszłych mistrzów olimpijskich. Powstają nowe skateparki

Foto: Adobe Stock

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w Kielcach powstanie kolejne miejsce aktywnego wypoczynku otwarte dla wszystkich pokoleń. Skatepark z prawdziwego zdarzenia pozwoli kielczanom rozwijać swoje pasje i umiejętności w kreatywny i bezpieczny sposób. Warto podkreślić, że wykonawcą robót jest firma z długoletnim doświadczeniem, która zrealizowała ponad tysiąc obiektów typu skatepark w całej Polsce i za granicą – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Czytaj także: Burmistrz Rawicza: Witanie Anity Włodarczyk to już nasz tradycja

Większy przy Kadzielni

W piątek w tym mieście podpisano umowę z wykonawcą robót, firmą Techramps z Krakowa. Rozbuduje ona skatepark przy Kadzielni. To realizacja największego i najdroższego projektu w ramach zeszłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

W 2020 roku mieszkańcy Kielc na realizację projektu pn. „Skatepark i Pumptrack (tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy) – Aktywna Strefa przy Kadzielni i w Parku Baranowskim” oddali ponad 2, 2 tys. głosów.

Na skwerze Edmunda Niziurskiego dotychczasowe przeszkody zastąpi bezpieczny i nowoczesny tor dla deskorolek, rowerów i hulajnóg.

Obiekt przy Kadzielni zostanie rozbudowany o monolityczny, betonowy Skatepark wraz z wyprofilowanymi przeszkodami przystosowanymi do jazdy na łyżworolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach.

Cały teren będzie oświetlony, zostaną też ustawione ławki, stojaki, stacja naprawy rowerów oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne. Wartość inwestycji to niemal 3 mln zł. Ma być gotowy na Mikołajki.

– Nowy obiekt wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Kadzielni, gdzie mieszkańcy i turyści mogą już korzystać np. z tyrolki czy ścieżki spacerowo-rowerowej wokół skałki Geologów – mówi Agnieszka Rokita, z kieleckiego ratusza.

Budują też we Wrocławiu

We Wrocławiu są trzy skateparki. Obiekt w Parku Jedności przy ul. Królewskiej (jest tam skatepark i tor rolkowy) został zrealizowany w 2020 r. Największy skatepark o powierzchni 3 tys. m kw. mieści się przy ul. Legnickiej.

Najnowszym z obiektów jest ten przy ul. Baciarellego. Inwestycja została zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwają procedury odbiorowe obiektu.

Do końca roku gotowy będzie kolejny obiekt – na skwerze w centrum miasta – między ul. Ślężną, a Borowską. Oprócz skateparku z 23 elementami, powstaje tam boisko do siatkówki – mówi Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

W skateparku zamontowane zostaną: minirampa, funbox, grindbox, poręcze, rail skośny oraz quarter. Plac zostanie oświetlony. Koszt inwestycji to 2,7 mln zł.

Kilka dni temu rozstrzygnięty został również przetarg na budowę skateparku o powierzchni około 700 mkw., położonego na terenie przy ul. Sukielickiej.

Ale to nie wszystko. W przyszłym roku Wrocław planuje budowę trzech kolejnych skateparków – w pobliżu ulic: Górniczej/Rękodzielniczej/Tkackiej, w pobliżu Szkoły Podstawowej u zbiegu ul. Wałbrzyskiej i Zabrodzkiej oraz przy ul. Sołtysowickiej.

Ale też w Gdańsku czy Łodzi

W Gdańsku jest obecnie pięć skateparków w administracji Gdańskiego Ośrodka Sportu: na Dolnym Mieście przy Szkole Podstawowej nr 65, na Suchaninie przy ul. Kamieńskiego, na Chełmie przy ul. Zielonogórskiej, na Osowej, przy ul. Diany i Heleny oraz w Krainie Zabawy w parku im. Ronalda Reagana

– Dodatkowo cztery są na etapie inwestycyjnym. Są one inicjatywą mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego – podaje Olimpia Schneider, z gdańskiego ratusza. W planach jest rozbudowa skateparku Jar Wilanowska.

– W 2019 roku projekt zdobył najwięcej głosów spośród projektów dzielnicowych w Gdańsku! Świadczy to o ogromnym zapotrzebowaniu na takie miejsce wśród mieszkańców Gdańska – mówią gdańscy urzędnicy. Jednak w lipcu z uwagi na fakt, że oferta przewyższała budżet założony na realizację zadania, przetarg został unieważniony.

W Łodzi działają trzy skateparki „pod gołym niebem” – na Widzewie, na Retkini i na Stawach Jana oraz jeden pod dachem – w okolicach skrzyżowania ul. Łąkowej i Andrzeja Struga.

– Do tego do dyspozycji miłośników deskorolki, rolek, hulajnóg i rowerów są także trzy tory typu pumptrack: w parku Podolskim, w parku im. Piłsudskiego i na Stawach Stefańskiego – wylicza biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Łódzcy urzędnicy podają też, że do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego został złożony projekt na budowę kolejnego skateparku – czy powstanie zależy od głosów łodzian, a głosowanie rozpocznie się 1 października.

Rozbudowują w Krakowie

W Krakowie jest 11 skateparków. W tym roku miasto zaplanowało doposażenie takiego miejsca przy ul. Jagiełły ora nowy przy ul. Kąpielowej.

– Obecnie na końcowym etapie są przygotowania dokumentacji projektowej oraz ustalenia ostateczne formalno prawne związane z działkami na których ma być zrealizowana inwestycja – mówi Kamil Popiela z krakowskiego magistratu. Ma być ona gotowa na przełomie roku. Będzie tam ok. 20 urządzeń.

Inwestycja pochłonie ok. miliona złotych. Podobna , jak palnowana na oś. Widok. Trwają czynności związane ze zleceniem robót budowlanych.

– W trakcie podpisu umowa na dokumentację projektową dla skateparku przy ul. Cechowej oraz ul. Prądnickiej, które powstaną za niespełna dwa lata – mówi Kamil Popiela.

Na trwających igrzyskach olimpijskich w Tokio zadebiutowało kilka nowych dyscyplin, w tym skateboarding. Okazało się, że w tym ostatnim sporcie szansę miały też …dzieci. Po złoto w kategorii park sięgnęła 19-letnia Japonka Sakura Yosozumi, a srebro Kokona Hiraki. Jest najmłodszą medalistką tegorocznych igrzysk olimpijskich. Medal zdobyła w wieku zaledwie 12 lat.

W kategorii street zwyciężyła zaledwie 13-letnia Japonka Momiji Nishiya, srebrny medal zdobyła 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal, a brązowy trzy lata starsza Japonka Funa Nakayama. Najlepsi mężczyźni w tej dyscyplinę byli nieco starsi.

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w Kielcach powstanie kolejne miejsce aktywnego wypoczynku otwarte dla wszystkich pokoleń. Skatepark z prawdziwego zdarzenia pozwoli kielczanom rozwijać swoje pasje i umiejętności w kreatywny i bezpieczny sposób. Warto podkreślić, że wykonawcą robót jest firma z długoletnim doświadczeniem, która zrealizowała ponad tysiąc obiektów typu skatepark w całej Polsce i za granicą – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach