Płaca minimalna będzie stanowiła 55 proc. przeciętnej

Polska płaca minimalna będzie w przyszłym roku najwyższa w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w Unii Europejskiej. Nie wszystkie firmy poradzą sobie ze skokowym jej wzrostem o prawie 700 zł. Przestrzegają sami przedsiębiorcy

Publikacja: 09.07.2023 20:08

Płaca minimalna będzie stanowiła 55 proc. przeciętnej

Foto: Adobe Stock

Ryszard Florek, właściciel i prezes firmy produkującej okna dachowe Fakro stawia kwestię prosto: - Gdy przedsiębiorca wytrzyma presję płacową związaną z podnoszeniem płacy minimalnej – będzie płacił i przyjmował pracowników, jeśli nie wytrzyma, będzie zwalniał. Przedsiębiorca, który za mało płaci - traci pracowników, a ten, który płaci za dużo – traci firmę i innych reguł w gospodarce wolnorynkowej jeszcze nikt nie wymyślił – zaznacza jednak, że w większości branż brakuje pracowników, firmy więc stosują różne metody by nie musieć ich zwalniać nawet w kryzysowej sytuacji: - U nas w firmie ludzie pracują cztery dni, a płacimy za pięć. – prezes Fakro dodaje, że jeśli firmom nie uda się poszukać oszczędności przez poprawę efektywności, a ze względu na sytuację na rynku pracy będą podnosili płace, to klient będzie musiał drożej zapłacić za produktu.

Pozostało 84% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wynagrodzenia
Premie i nagrody zaburzyły dane o średniej płacy. Kto dostał najwięcej?
Wynagrodzenia
Może być trudniej o podwyżkę. Wielu odczuje realny spadek swoich dochodów
Wynagrodzenia
Polacy chcą skończyć z płacowym tabu, ale nie do końca
Wynagrodzenia
Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnościami
Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach