– Już w 2021 roku przedstawiciele polskiego top managementu mogli liczyć na atrakcyjne premie, nawet w wysokości od 20 do 40 proc. rocznego wynagrodzenia podstawowego. Obecnie najlepszych pracowników nagradza się bonusami o wartości między 30 a 50 proc. ich pensji – mówi Paweł Wierzbicki, szef firmy rekrutacyjnej Page Executive Poland, kierujący też jej biznesem w regionie CEE.

Według najnowszego raportu Page Executive, w tym roku jak nigdy dotąd doceniono pracę dyrektorów zarządzających, szefów sprzedaży, dyrektorów finansowych, którzy skutecznie zarządzali firmami w czasach niepewności i zaangażowali się w ich transformację cyfrową. Np. przeciętna pensja prezesów w branży FMCG sięga już 90 tys. zł miesięcznie, przy rocznym, nawet 150 proc. bonusie finansowym. Maksymalne pensje dochodzą do 150 tys. zł miesięcznie. Niewiele mniej, bo 120 tys. zł brutto miesięcznie zarabiają zaś najlepiej opłacani dyrektorzy finansowi w bankach lub firmach ubezpieczeniowych, gdzie równie z można liczyć na wysokie bonusy. Jednak najczęściej oferowana na tym stanowisku pensja to ok. 36-38 tys. zł. Niewiele ustępują tu finansistom dyrektorzy HR, których rola bardzo wzrosła w ostatnich latach. Najczęściej ich pensja wynosi ok. 33 tys. zł, choć w finansach sięga nawet 70 tys. zł miesięcznie (plus 30 proc. premii).

Jak zaznacza Paweł Wierzbicki, do pensji i premii top menedżerów dochodzą różnego rodzaju benefity, w tym dodatek samochodowy,pakiet opcji na akcje lub udziały w spółce. – Coraz więcej firm, szczególnie tych właścicielskich, jest gotowych do podzielenia się z najlepszymi pracownikami udziałami organizacji – zaznacza szef Page Executive Poland.