Liczba ofert pracy na stanowiska IT w sektorze startupów wzrosła w I kwartale br. o 58 proc. w porównaniu z latem zeszłego roku - wynika z raportu technologicznego funduszu inwestycyjnego bValue przygotowanego na podstawie danych serwisu Just join it. Jak wynika z raportu, polskie startupy najczęściej szukają programistów średniego szczebla (tzw. midów), specjalizujących się w technologii JavaScript. (Ponad 51 proc. ofert pracy w pierwszym kwartale 2022 r. dotyczyło rekrutacji na tym poziomie doświadczenia). Specjaliści mid mają już spore doświadczenie, ale są tańsi niż najwyżej wykwalifikowani seniorzy.

Mogą też liczyć na konkurencyjne stawki w startupach; przeciętna pensja w ofertach dla midów (mediana) wynosiła w I kwartale 14 tys. zł, choć zdarzały się oferty za 21 tys. zł, czyli na poziomie mediany seniorów, którym na umowach B2B proponowano niekiedy płace rzędu 34 tys. zł.

Jak zaznaczają autorzy raportu, to wynagrodzenia seniorów w IT charakteryzują się największą dynamiką – od lipca 2021 r. wzrosły one aż o 23,5 proc., przy czym należy wyraźnie przyspieszyły w pierwszym kwartale 2022 r. Z kolei stawki w ofertach dla programistów Mid wzrosły średnio o 14 proc. w porównaniu z latem zeszłego roku.

Startupy rekrutują także (choć znacznie rzadziej) juniorów - mediana płacy oferowanej na tym poziomie umiejętności i doświadczenia wynosiła w I kwartale 7,5 tys. zł.

Z raportu wynika, że preferowanym kandydatem do pracy w startupie technologicznym jest w Polsce doświadczony programista najchętniej z JavaScript. Prawie 30 proc. ofert pracy w ostatnich miesiącach dotyczyło właśnie tej technologii. To częściej niż w pozostałych firmach. Co więcej startupy lepiej też płacą –oferując programistom JavaScript stawki średnio o 26 proc. wyższe niż pozostałe firmy.

Na drugim miejscu jest język PHP, którego wymagano w nieco ponad 10 proc. ofert. Na najwyższe średnie wynagrodzenie w startupach mogą liczyć programiści budujący architekturę chmury, choć

Jako komentuje Marcel Animucki, Investment Manager z bValue, przewaga ofert dla midów ukazuje ich największą użyteczność względem kosztu ich pozyskania. Stawki oferowane seniorom pokazują z kolei, że wynagrodzenia w polskich startupach coraz bardziej zbliżają się do tych oferowanych w podobnych podmiotach na Zachodzie. - Sprzyja temu globalizacja rynku pracy w IT oraz silna presja na rekrutowanie najbardziej utalentowanych programistów, wywołana rundami inwestycyjnymi jakie startupy pozyskiwały w ostatnich kwartałach. Jesteśmy bardzo ciekawi jak obecnie obserwowane spowolnienie inwestycyjne wpłynie na wynagrodzenia w startupach – dodaje Animucki.

Czytaj więcej

Boty rekrutują już nawet pracowników wywiadu