Wraca presja płacowa

Blisko 40 proc. polskich przedsiębiorstw, najwięcej od dekady, planuje w I kwartale podwyżki płac – wynika z ankietowych badań NBP.

Publikacja: 28.01.2019 20:00

Wraca presja płacowa

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Odsetek przedsiębiorstw planujących podwyżki wynagrodzeń wcześniej przez trzy kwartały z rzędu malał. W IV kwartale 2018 r. wynosił już tylko 22,3 proc. W I kwartale br. skoczył do 37 proc. Choć analitycy NBP tłumaczą, że może być to częściowo efekt zmian wprowadzonych w ankiecie oraz podwyżki płacy minimalnej, odpowiedzi przedsiębiorstw na inne pytania sugerują, że faktycznie dostrzegają one ponowne nasilanie się presji płacowej.

Choć w całym 2018 r. wzrost wynagrodzeń w Polsce był wyraźnie wyższy niż w 2017 r., w II połowie roku zaczął tracić impet. Ekonomiści oceniali, że był to efekt silnego wciąż napływu pracowników z Ukrainy w połączeniu z wyhamowaniem wzrostu popytu przedsiębiorstw na pracę. Teraz, jak sugerują dane ZUS, imigracja zarobkowa do Polski ustała. W IV kwartale liczba cudzoziemców płacących składki na ubezpieczenia społeczne, która od lat systematycznie rosła, praktycznie się nie zmieniła wobec III kwartału. Wyniosła 569,7 tys. osób. – Ukraińcy przestali napływać na polski rynek pracy, a mieszkańcy innych krajów nie przejęli pałeczki. Czeka nas niższy wzrost składek do ZUS i większa presja płacowa, choć trzeba wziąć poprawkę na spowolnienie gospodarcze – skomentowali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem