Chciałbym poinformować Panią Minister, że w kręgu zainteresowań rzecznika praw obywatelskich znajdują się od dłuższego czasu zagadnienia związane z możliwością nabycia statusu bezrobotnego przez osoby posiadające wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
Sytuacja powyższej grupy osób jest od 26 listopada 2007 r. regulowana art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link], zwanej dalej ustawą w brzmieniu: „nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników".
Z powyższego przepisu wynika, że za bezrobotnego nie może zostać uznana osoba, która posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej na podstawie przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79916]ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.)[/link].
Efektem obowiązywania przepisu w takim kształcie jest niemożność uznania za bezrobotnego osoby posiadającej wpis do ewidencji działalności gospodarczej z określonym późniejszym terminem rozpoczęcia tejże działalności, czy też osoby, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej.
[b]Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich posiadanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie powinno wyłączać osób posiadających takowy wpis z grupy osób mogących zarejestrować się w charakterze bezrobotnego (oczywiście o ile spełniają pozostałe ustawowe przesłanki)[/b]. Posiadanie wpisu nie łączy się z jakimikolwiek określonymi profitami oraz nie wpływa na zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. W związku z tym wyłączenie powyższej grupy osób wydaje się nieuzasadnione.