Komunikat głównego inspektora pracy w sprawie nowych obowiązków pracodawców w zakresie bhp od 18 stycznia 2009 r.

Publikacja: 16.01.2009 01:08

Nowe obowiązki pracodawców w zakresie bhp w świetle [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=292864]ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (Dz.U.Nr 223, poz. 1460)[/link], dotyczące m.in. wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji pracowników

18 stycznia br. wchodzi w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza dodatkowe obowiązki pracodawców (art. 209[sup]1[/sup]), m.in. w zakresie wyznaczenia pracowników do:

- udzielania pierwszej pomocy,

- wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej

Nowe uregulowania dotyczące każdego pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych w zakładzie pracy osób, wywołują liczne wątpliwości, wymagające wyjaśnienia wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Dla wdrożenia wprowadzanych zmian niezbędne jest podjęcie różnorodnych działań organizatorskich i szkoleniowych przez pracodawców, jak też poniesienie przez nich określonych kosztów. Krótki okres od dnia ogłoszenia tej nowelizacji do dnia wejścia jej w życie, nie zapewnia też niezbędnego czasu na realizację nowych obowiązków.

Mając na uwadze wskazane okoliczności, [b]Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie prowadziła do końca stycznia br. czynności kontrolnych w zakresie realizacji przez pracodawców tych obowiązków.[/b] W tym czasie inspektorzy pracy będą podejmowali działania informacyjno-edukacyjne, szczególnie wobec małych pracodawców, w zakresie przepisów nie budzących wątpliwości.

Państwowa Inspekcja Pracy zwróciła się już do MPiPS o zajęcie stanowiska w odniesieniu do niektórych treści tej nowelizacji.

[i]dr Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy ds. nadzoru[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo