1
k.p. jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Oznacza to, że rozkład czasu pracy ma wpływ na wymiar czasu pracy, a więc ilość godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oczywiście w dotychczasowej praktyce przyjęło się, że ustalenie godzinowego wymiaru czasu pracy pozwala jednocześnie wskazać liczbę dni do przepracowania przypadających w okresie rozliczeniowym, a wiec również liczbę dni wolnych od pracy wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Kodeks pracy nie wskazuje wprost liczby dni wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i nie określa również, jak rozstrzygać sytuację zbiegu dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy z świętem, jeśli przypadną w jednym dniu.
Posiłkując się art. 130 k.p., dotyczącym obliczenia wymiaru czasu pracy, można było dotychczas ustalić liczbę dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w stosunku do pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy na pełen etat. Powyższa praktyka nie zawsze mogła mieć analogiczne zastosowanie np. do zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, czy pracowników zatrudnionych na część etatu. Dlatego w praktyce dla ustalenia liczby dni wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w sposób zwyczajowy przyjmowano sobotę (bez względu na rzeczywiste różne rozkłady czasu pracy).
Nie budzi również wątpliwości praktyka stosowana od 1 styczna 2004 r., że do wyliczenia współczynnika urlopowego przyjmowano także sobotę jako dzień wolny od pracy wynikający z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, co w efekcie dawało stałą wartość współczynnika dla wszystkich pracodawców (bez względu na rzeczywisty rozkład czasu pracy – harmonogram czasu pracy poszczególnych pracowników).
Należy podkreślić, że § 19 ust. 2 rozporządzenia urlopowego obowiązuje od 1 stycznia 2004 r. w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Ponadto dla wyliczenia współczynnika urlopowego dotychczasowa praktyka wskazuje, że przy zbiegu święta i niedzieli w jednym dniu, dzień taki liczono jeden raz jako niedzielę, co w konsekwencji odpowiednio obniżało liczbę świąt, np. w 2010 r. były 52 niedziele oraz 12 świąt, z czego cztery dni świąteczne przypadały w niedzielę. Dla potrzeb współczynnika urlopowego przyjmowano 52 niedziele oraz osiem świąt, które należało odjąć od łącznej liczby dni przypadających w 2010 r. Należałoby przyjąć, że powyższa zasada powinna być analogicznie stosowana do zbiegu święta i dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jeśli wypadną w tym samym dniu.