Dla kandydata KO Rafała Trzaskowskiego kampania zaczęła się oficjalnie wczesnym popołudniem w środę 3 czerwca. – Zapomnijmy o słowie „ja”, jest słowo „my”. Zróbmy to razem. Wreszcie zaczynamy drogę do zmiany – mówił Trzaskowski w otoczeniu polityków Koalicji w pasażu Wiecha w Warszawie. Tam rozpoczęła się zbiórka podpisów.
Trzaskowski podkreśla, iż wyborcy w Polsce mówią, że „mają dość” PiS, a przesłaniem jego kampanii jest „nowa solidarność”. Co ma to oznaczać w praktyce? Np. przekierowanie pieniędzy z budowy CPK na wsparcie ludzi tracących pracę z powodu koronawirusa. Akcja zbierania podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego rusza w całej Polsce. I ma być pokazem mobilizacji, politycznej siły i energii sztabu Trzaskowskiego – taki przynajmniej jest plan.
Decyzja ogłoszona w środę przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek nie jest zaskoczeniem. Do 5 czerwca kandydaci mogą rejestrować swoje komitety wyborcze, do 10 czerwca muszą zdążyć zebrać podpisy pod nowymi kandydaturami.
PiS chce, by głównym tematem kampanii były inwestycje jako sposób wychodzenia z kryzysu. W środę prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wystąpili wspólnie na konferencji w sprawie budowy CPK. Argumenty? Inwestycja ma przynieść 150 tys. miejsc pracy. – CPK to nie tylko szansa dla lotnictwa, ale też program dla obywateli – mówił premier. W kampanii ma mocno wspierać prezydenta, zwłaszcza jeśli chodzi o tematy gospodarcze i unijne – wynika z naszych rozmów.